Zmiana letnia – Begonia

Od „Zimnej Zośki”, czyli 15 maja w naszych ogrodach pojawiają się na rabatach, w donicach i skrzynkach – rośliny u nas sezonowe, ponieważ są wrażliwe na przymrozki, czyli tzw. zmiana letnia, która zastępuje zmianę wiosenną – bratki, stokrotki czy niezapominajki. Cieszą nasze oczy mnogością barw, ale niektóre z nich mogą też zdobić nasze talerze i cieszyć kubeczki smakowe.

Begonia semperflorens – begonia stale kwitnąca i Begonia x thuberhybrida – begonia bulwiasta

Kwiaty begonii mają wyraźny kwaskowaty smak, dlatego są doskonałym dodatkiem do sałatek. Można ich też użyć do ozdobienia potraw.

Tropaeolum majus – nasturcja większa

Jadalne są kwiaty, liście oraz nasiona. Mają wyraźnie pikantny smak i są świetnym dodatkiem do sałatek. Z nasion można przygotować „kapary”.

Składniki:

nasiona nasturcji

sól

Marynata:

2 część octu winnego

1 część wody

cukier (ok. 50 g na 1 szklankę octu)

goździki

pieprz czarny w ziarnach

ziele angielskie

Jadalny ogród kapary 200x300 - Zmiana letnia - Begonia

Nasiona zasypać solą i odstawić na 24 godziny do lodówki, a następnie przełożyć do garnka, dodać wodę, aby zakryła nasiona. Gotować 10 minut. Odcedzić na sicie. Składniki marynaty zagotować. Nasiona odcedzić, przełożyć do słoiczków i zalać gorącą zalewą. Słoiczki pozostawić ustawione do góry dnem przykryte ściereczką, aż ostygną.

Helichrysum italicum – kocanka włoska

Jej silny, ziołowy zapach do złudzenia przypomina aromatyczną, indyjską przyprawę curry, choć w smaku nie tak wyrazista i lekko gorzkawa. Można dodać gałązkę do gotowania ryżu lub stosować jako dodatek do sałatek, twarożków ziołowych, potraw rybnych, zup oraz pieczeni. Suszone liście sprawdzają się w ziołowych saszetkach przeciwko molom, a suszone kwiaty są to idealny dodatek do aromatycznych mieszanek typu potpourri.

Autorka: arch. krajobrazu Violetta Tatarowska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *