Zielone Świątki na Urzeczu

W niedzielę 20 maja z portu w Górze Kalwarii wyruszył orszak, tradycyjnych drewnianych łodzi w celu uczczenia Zielonych Świątków. Zielone Świątki na Urzeczu to impreza kulturalna, która od kilku lat gości w nadwiślańskich gminach, a jej zasięg zmieniał się na przestrzeni lat.

Jest to chyba, jedyna tego typu impreza w naszym regionie, która łączy sołectwa, gminy i miasta z obu brzegów Wisły. Pierwotnie Zielone Świątki związane były z przedchrześcijańskimi i pogańskimi obchodami święta wiosny, jednak w naszych czasach to święto zatraciło na swoim pogańskim znaczeniu i jest obchodzone z udziałem kościoła katolickiego.

Orszak łodzi przyozdobionych zielonymi gałązkami po przywitaniu i przemówieniu przedstawicieli władz Góry Kalwarii udał się do miejscowości Nadbrzeż, gdzie najpierw odprawiono uroczystą mszę świętą, a następnie można było podziwiać występy zespołów ludowych. Na miejscu można było skosztować regionalnych produktów lub osłodzić sobie nastrój lodami i tradycyjną watą cukrową.

Po wspólnym biesiadowaniu w miejscowości Nadbrzeż wszystkie łodzie wyruszyły do Gassów. Udało mi się dołączyć do orszaku, na swojej łodzi, ale niestety mając zajęte ręce rumplem do sterowania silnika, nie mogłem zrobić foto relacji z wodnej części obchodów Zielonych Świątków. A było co podziwiać! Na łodziach grały zespoły folklorystyczne, a na dachach sterówek tańczyła młodzież w strojach ludowych. W trakcie tego spływu wszystkie łodzie zbliżyły się do siebie i połączyły w jedną wielką pływającą drewnianą wyspę, w takiej formie przypłynęły do Gassów. Widok ten zapierał dech w piersiach!

Organizatorem tej pięknej wodno-lądowej imprezy była fundacja „Szerokie Wody” i środowisko właścicieli tradycyjnych Wiślanych łodzi, którzy za drobną opłatą, umożliwiają uczestnictwo w niej na swoich łodziach.
Zapraszam wszystkich za rok! Informacje o terminie następnych obchodów Zielonych Świątków, będą mogli Państwo śledzić na facebookowej stronie – „Zielone Świątki na Urzeczu”.

Autor: Mariusz Cholewski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *