Z Nami Warto

Fundacja „Z Nami Warto” istnieje już od dwóch lat i pomaga w aktywizacji dorosłych osób z niepełnosprawnością. W dniu 16 grudnia br. pod kościołem św. Anny w Piasecznie można było wspomóc statutową działalność fundacji, poprzez zakup świątecznych produktów wykonanych przez osoby niepełnosprawne. Na stoisku były piękne anioły, choinki, karmniki dla ptaków, stroiki na święta czy przepyszne pierniczki. Dzięki ofiarności wiernych parafii św. Anny w Piasecznie, fundacji udało się zebrać ponad 1830 złotych.

Rozwój zawodowy, osób niepełnosprawnych
Zebrane fundusze, pozwolą na organizację kolejnych zajęć dla osób niepełnosprawnych. – Fundacja pomaga w rozwoju zawodowym. Dzięki niej… – zawiesił swój głos, Bartłomiej Przystupa, podopieczny Fundacji „Z Nami Warto”. – Dzięki naszej fundacji, Bartek nie siedzi sam w domu. Wychodzi do ludzi, spotyka się z nimi, nawiązuje nowe przyjaźnie i znajomości. Bartek jest jednym z naszych podopiecznych, a jest ich znacznie więcej… Spotykamy się i wspólnie przygotowujemy wiele wspaniałych prac, rzeczy – dodawała Anna Fabisiak, wolontariuszka.

Przedsiębiorstwo społeczne
Głównym celem fundacji od początku jej istnienia było zorganizowanie spółdzielni socjalnej, przedsiębiorstwa społecznego, gdzie osoby z niepełnosprawnością mogłyby pracować. – Chcielibyśmy dla nich stworzyć miejsce wsparcia, w mieście. Bo w Piasecznie nie ma miejsca, gdzie osoby niepełnosprawne mogłyby się spotykać, rozwijać się, brać udział w zajęciach usamodzielniających, aktywizacyjnych – mówili zgodnie przedstawiciele Fundacji „Z Nami Warto”. Niestety nadal bardzo dużym problemem dla fundacji jest brak stałego miejsca, własnego lokalu. – Potrzebujemy przede wszystkim lokalu, najlepiej wynajętego po preferencyjnej stawce, albo po prostu udostępnionego przez samorząd lokalny – informowała o trudnej sytuacji lokalowej, Justyna Śleszyńska, wolontariuszka. Lokal, w którym obecnie funkcjonuje fundacja, udostępniony jest tylko na trzy miesiące. Co będzie później?

Dotacje z grantów
Środki finansowe na aktywizację osób niepełnosprawnych, fundacja pozyskuje z wielu konkursów i grantów. Są to m.in. pieniądze z Państwowego Funduszu Rehabilitacyjnego Osób Niepełnosprawnych oraz innych pomniejszych konkursów. Problemy fundacji zaczynają się, wtedy, kiedy kończą im się środki finansowe przyznane z grantów… Stąd powstała idea, pomysł zorganizowania specjalnego stoiska osób niepełnosprawnych, aby mieć fundusze, na dalsze wspieranie osób niepełnosprawnych. – W zależności od tego, ile zbierzemy środków finansowych, ale z przeznaczeniem na organizację kolejnych zajęć dla osób niepełnosprawnych. Konieczny jest zakup materiałów do prowadzenia zajęć dla naszych podopiecznych. Bo nie działamy tylko w czterech ścianach, ale także prowadzimy zajęcia terenowe: wspólne wyjścia do kawiarni, do kina. To wszystko kosztuje, ale jest to też, element usamodzielniania się tych osób – mówił Adam Fabisiak, wolontariusz.

Cele
Przez ostatnie dwa lata swojej działalności, cele Fundacji „Z Nami Warto”, ewoluowały, ale ten nadrzędny, czyli stworzenie spółdzielni socjalnej albo przedsiębiorstwa społecznego, nadal jest w planach. Nadal jest tym najważniejszym! Przedstawiciele Fundacji „Z Nami Warto”, liczą na pomoc i wsparcie gminy Piaseczno. – Chcielibyśmy nawiązać współpracę z gminą Piaseczno, która niebawem ogłosi konkursy dla organizacji pozarządowych. Potrzebujemy po prostu wsparcia od innych osób. Po to, żeby osoby niepełnosprawne nie siedziały zamknięte w czterech ścianach, po to, żeby mieli własne miejsce, gdzie mogliby wspólnie spędzić czas, a przy okazji czegoś się nauczyć – mówiła z nadzieją, Justyna Śleszyńska, wolontariuszka.

Autor: Kamil Myszyński

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *