Wyjątkowy koncert twórczości Marka Grechuty

W dniu 22 września 2017 r. w Centrum Kultury w Piasecznie odbył się wyjątkowym koncert „OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA” – KONCERT PIOSENEK MARKA GRECHUTY. Był to już kolejny koncert z serii „Szanujmy Wspomnienia”. Choć ta nazwa jest nieformalna, to dobrze oddaje ducha, który jest na koncertach organizowanych wspólnie przez Centrum Kultury w Piasecznie i Grzegorza Rowińskiego. Za nami już koncerty upamiętniające: Czerwone Gitary, Agnieszkę Osiecką, Wojciecha Młynarskiego czy Tadeusza Nalepę. Teraz przyszedł czas na wielkiego piosenkarzach i kompozytora Marka Grechutę.

W Chylicach narodziła się pasja…
Wieczór poświęcony Markowi Grechucie był wyjątkowy pod każdym względem. Po pierwsze w swoich młodzieńczych latach, ten wielki piosenkarz mieszkał w Chylicach.

Przyjechał do Chylic wraz z rodzicami na letnisko, ale w 1956 roku rodzina wróciła do Zamościa. Jednak to tutaj na piaseczyńskiej ziemi narodziła się jego pasja do grania i komponowania. To tutaj chodził do pobliskiego kościoła wraz ze swoją mamą i to tutaj zafascynował się organami. Pierwszych lekcji młodemu muzykowi udzielił kościelny organista. Tak narodziła się ta wielka pasja i trwała od młodzieńczych lat spędzonych w Chylicach, aż do śmierci tego wybitnego artysty w 2006 roku w Krakowie.

W tym roku mija już 11 lat od śmierci Marka Grechuty – poety, piosenkarza, kompozytora i malarza. Grupa lokalnych artystów, którzy wielokrotnie już organizowali koncerty poświęcone naszym rodzimym gwiazdą, postanowiła tym razem przypomnieć sylwetkę artysty uznawanego za najważniejszego przedstawiciela polskiej poezji śpiewanej.

Promujemy polskie piosenki
Koncert „Ocalić od zapomnienia” był kontynuacją poprzednich z serii „Szanujmy wspomnienia”. Choć ta nazwa jest nieformalna, to dobrze pokazuje filozofię organizacji kolejnych wydarzeń związanych z wielkim artystami polskiej sceny muzycznej, które odbywają się w sali koncertowej Centrum Kultury w Piasecznie. – Promujemy polskie piosenki, te najlepsze sprzed wielu lat. Promujemy naszych lokalnych artystów i promujemy naszą piaseczyńską młodzież. Najmłodsza uczestniczka nie skończyła jeszcze 17 roku życia, a występuje już na zawodowym koncercie – zauważył Grzegorz Rowiński. Tą młodą artystką była Natalia Zaręba z Wólki Kozodawskiej, która wykonała jeden z najbardziej znanych przebojów Marka Grechuty ,,Dni, których nie znamy” . – Fajny koncert. Bardzo mi się podobało, choć trema jak zawsze była – dodała młoda artystka po swoim występie.
Natalia nie była jedynym młodym wykonawcom podczas koncertu Marka Grechuty „Ocalić od zapomnienia”. Po raz drugi na piaseczyńskiej scenie wystąpił Marcin Molski. Ten młody sympatyczny człowiek ma za sobą już dość bogaty dorobek sceniczny. Występował na koncertach charytatywnych m.in. w Domu Dziecka w Pęcherach. Ostatnio sam zgłosił się do Mazowieckiego Festiwalu Dziecięcej i Młodzieżowej Twórczości Artystycznej „Asteriada”. Zajął w nim pierwsze miejsce. Ma jedno marzenie, które chce zrealizować w przyszłym roku. To dostanie się na Akademię Muzyczną i kontynuowanie swojej muzycznej pasji.

Licytacja dla Zuzi Orzelskiej
Wiemy od dawna, że Piaseczno jest miastem, gdzie są wspaniali i życzliwi ludzie. Dlatego na koncercie nie mogło zabraknąć licytacji pamiątkowego plakatu, z którego cały dochód został przeznaczony na rehabilitację Zuzi Orzelskiej. Zuzia to czołowa zawodniczka zespołu MUKS Piaseczno rocznik 2004.

W sierpniu, podczas obozu treningowego doznała poważnej kontuzji kolana. Kolano Zuzi zostało już poddane operacji. Lekarze zrekonstruowali więzadło krzyżowe przednie i zrobili wszystko, by utalentowana koszykarka jak najszybciej wróciła do sportu, który tak bardzo kocha. – Potrzebne są pieniądze na jej rehabilitację. Uległa ciężkiej kontuzji – rozpoczął licytację na koncercie Grzegorz Rowiński. Pierwsza cena wywoławcza za plakat wynosiła 40 zł, ale po chwili dzięki ofiarności pana Karola udało się uzyskać 260 zł, które wspomoże Zuzię w jej powrocie do zdrowia.

Świetny koncert
Na samym początku koncertu padły prorocze słowa: „Słyszałam próbę, jest czego słuchać” – powiedziała Katarzyna Biernadska-Hernik z Centrum Kultury w Piasecznie. Rzeczywiście był to wspaniały wieczór, a sala Centrum Kultury w Piasecznie wypełniła się do ostatniego miejsca. Artyści dwukrotnie bisowali, bo piaseczyńska publiczność nie chciała opuścić sali koncertowej. Myślę, że to jest najlepsza ocena tego wspaniałego wydarzenia : ) Podczas koncertu wystąpili: Duet Ojciec i Syn (Grzegorz Tylec śpiew i Leszek Tylec piano), Natalia Zaręba (śpiew), Norbert Satora (piano), Marcin Molski (śpiew, gitara, piano i skrzypce), Adrian Zduńczyk (gitara i śpiew), Anna Posudziejewska (śpiew), Tomasz Krzymiński (śpiew i gitara), Agata Gałach (śpiew), Piotr Sawicki (piano), Eliza Hanisch (wiolonczela) i Paweł Górski (gitara i śpiew).

Dziękujemy za zorganizowanie tego koncertu. Liczymy na kolejne.

Autor: Kamil Myszyński

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *