Wokół Sola LeWitta

W domu Jana Witolda Wisłockiego, założyciela Zalesia Górnego, mieści się Galeria Lescer. To wyjątkowe miejsce na mapie powiatu piaseczyńskiego, które chce budować lokalne centrum kultury i sztuki. Ma także stanowić ważne miejsce spotkań dla lokalnej społeczności i artystów. Działalność Galerii ma też nawiązywać między innymi do działalności Edwarda Krasińskiego. Dlatego kieruje zaproszenie do współpracy, do wszystkich artystów polskich i zagranicznych, którym bliska jest „idée fixe” Krasińskiego: „Życie w sztuce”.

Pierwsze wystawy, światowych artystów
Dzięki ukierunkowaniu działalności na współpracę międzynarodową, Galeria Lescer przybliża sztukę i działalność ważnych światowych artystów. W tym roku odbyły się już dwie wystawy. Wystawą otwarcia były prace na papierze i płótnie autorstwa Pawła Zaręby. Następnie zaproszono do Zalesia Górnego słynnego bułgarskiego artystę – Nicolaia Angelova, który przez trzy tygodnie pracował nad instalacjami „site specific”, wykonanymi z materiałów znalezionych w tym miejscu, w tej okolicy. Zresztą taka była idea tej wystawy. Żeby pracować na tym, co jest znalezione, tak, aby wszystkie elementy i materiały były pochodzenia lokalnego. – Te instalacje, które były tutaj zrobione, zostały połączone z serią prac na papierze, które Nikolai przywiózł ze sobą. Był to zabieg celowy, ponieważ główny cykl tych prac na papierze, który się nazywa „untersberg”, powstał w trakcie wycieczek Nicolaia i obserwacji prowadzonej na południu Niemiec. Te nasze rysunki także powstały na zasadzie bezpośredniej obserwacji miejsca, w którym aktualnie znajduje się artysta – mówiła Ewa Sułek, historyk sztuki i kuratorka Galerii Lescer.

Wokół Sola LeWitta
Ostatnią wystawą w tym roku jest wystawa zatytułowana – „Wokół Sola LeWitta”, która została otwarta w dniu 13 października. Jest to wystawa zbiorowa, skoncentrowana wokół twórczości wybitnego i światowej sławy artysty — Sola LeWitta. Na wystawie pokazane są dwie prace tego nieżyjącego już artysty. Oprócz Sola LeWitta na wystawie można oglądać prace artystów: z Niemiec, z Korei Południowej, ze Stanów Zjednoczonych, z Holandii, z Austrii i z Polski. – Cieszymy się bardzo, że możemy pokazywać tego wybitnego artystę u nas, w Zalesiu Górnym. Jest to artysta, który pod koniec lat 60-dziesiątych, dokładnie w 1968 roku zapoczątkował cały kierunek sztuki minimalistycznej i konceptualnej, z którą mamy do czynienia do dziś – mówił Paweł Zaręba, artysta i założyciel Fundacji Pomieszczenie Wystawowe. – Sol LeWitt jest ojcem tych dwóch nurtów. W 1969 roku ujął wszystko w spisie swoich myśli o sztuce, którą nazwał: „Sentences on Conceptual art.” – dodała Ewa Sułek. Wystawa jest unikalną okazją do poznania twórczości Sola LeWitta. Takie wystawy można oglądać w najlepszych galeriach na świecie i w Zalesiu Górnym.

Warsztaty i spotkania
Od wystawy „Wokół Sola LeWitta”, Galeria Lescer rozpoczyna cykl warsztatów i spotkań dla mieszkańców gminy. – Będziemy organizować związane z tą wystawą warsztaty artystyczne dla dzieci. Jak również organizować wycieczki dla szkół ze zwiedzaniem i z wykładami na temat twórczości minimalistów i konceptualistów. To bardzo ważny aspekt naszej działalności. Z każdym kolejny rokiem działalności, będziemy chcieli robić więcej i funkcjonować na coraz większych obszarach – mówiła Ewa Sułek. Jednak, aby Galeria Lescer mogła dalej funkcjonować i organizować coraz więcej aktywności związanych ze sztuką dla mieszkańców Zalesia Górnego i gminy Piaseczno, będą potrzebne dalsze dotacje, ponieważ Galeria Lescer działa jako organizacja non-profit. – Bez wsparcia różnych zewnętrznych instytucji, nie jesteśmy, w stanie prowadzić naszej działalności kulturalnej. W tym roku jest to możliwe, dzięki wsparciu Narodowego Centrum Kultury – przypominała Ewa Sułek. Zapraszamy Państwa na wystawę prac „Wokół Sola LeWitta”, zwiedzanie wystawy jest bezpłatne.

Autor: Kamil Myszyñski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *