Victoria Drużyn z Gdańska, Gdyni i Kielc

W ostatni weekend marca byliśmy świadkami II Ogólnopolskiego I Międzynarodowego Turnieju Piłki Ręcznej Dziewcząt i Chłopców Piaseczno 2017 organizowanego przez klub KS Victoria Piaseczno. Sam turniej był wyjątkowy, bo w nasze piaseczyńskie progi zawitały takie utytułowane drużyny ręcznej jak: Vive Tauron Kielce, SPR Wisła Płock, czy SPR Wybrzeże Gdańsk. Mieliśmy też jeden zagraniczny akcent z Ukrainy – drużynę z Łucka. Gospodarze KS Victoria Piaseczno wystawiła trzy swoje ekipy do poszczególnych kategorii wiekowych.

36 zespołów, 108 meczów, 3,5 tysiąca strzelonych bramek oraz 58 godzin spędzonych przez sportowców na parkiecie. Tak przedstawiają się tegoroczne statystyki turnieju piłki ręcznej w Piasecznie! Zawody były rozgrywane w czterech halach sportowych i trwały cały weekend. Wzorem poprzedniego turnieju mieliśmy trzy kategorie wiekowe: junior młodszy, młodziki oraz młodziczki. W turnieju młodzików wystąpiło, aż szesnaście zespołów, w tym m.in. szczypiorniści ukraińskiego Łucka oraz uznane w świecie handball’a polskie marki klubowe jak: SFK Wisła Płock czy Vive Tauron Kielce. W pozostałych kategoriach i grupach wiekowych mieliśmy po osiem i dwanaście zespołów. Co ciekawe do Piaseczno przyjechało więcej drużyn żeńskich, niż męskich. Tegoroczny turniej był bardzo mocno obsadzony i już na początku było wiadomo, że trudno będzie powtórzyć wyniki sportowe z I Ogólnopolskiego Turnieju Piłki Ręcznej. Rok temu juniorzy Victorii Piaseczno wywalczyli trzecie miejsce w swojej kategorii wiekowej.

W pierwszym dniu turnieju młodziczki KS Victoria Piaseczno pokonały w meczu otwarcia drużynę Olimpia Radzanowo (13:9). Niestety w kolejnym meczu musiały już uznać wyższość UKS-u Wilanowia Warszawa (10:18). Przed sobotnimi meczami II rundy nasze dziewczyny zajmowały w grupie A drugie miejsce, tuż za drużyną z Warszawy. Dzięki temu awansowały do grupy E, gdzie mogły walczyć o miejsca – (I-VIII). Niestety nasze dziewczyny przegrały wszystkie swoje spotkania w II rundzie: z MKS Brodnicą (2:20), Łukovią Łuków (11:15), oraz w czwartym półfinale z Kadrą Wojewódzka Lubelskiego (15:17). W niedzielnym spotkaniu o VII miejsce kolejny raz uległy, tym razem Gimnazjum nr 5 Płock (15:9) kończąc zawody na VIII miejscu, wśród 12 drużyn.

W młodzikach i juniorach młodszych nasze drużyny zakończyły rozgrywki w pierwszej ósemce. Młodzicy po dwóch swoich spotkaniach: po porażce z MDK Bartoszyce (7:9) oraz dzięki wygranej z UKS Sprint Ulan-Majorat (20:17) zajmowali ex aequo 2 miejsce z drużyną AZS-u AWF-u Warszawa. Ich sobotnie spotkanie w grupie A, miało zadecydować o tym, która z tych drużyn awansuje do grupy E dającej możliwość gry o najwyższe trofea. Victoria Piaseczno wygrała (14:12). Jednak już w późniejszych potyczkach z Vive Tauronem Kielce i Warszawianką Warszawa musieli uznać wyższość swoich rywali. Przegrali obydwa te spotkania. Najpierw z Vive Tauronem Kielcami (9:17), a później z Warszawianką Warszawa (13:18). Także w meczu o VII miejsce ulegli MKS Brodnica (13:22).

W juniorach młodszych była bardzo duża rywalizacja sportowa i to na najwyższym krajowym poziomie. Niestety nasi juniorzy w fazie grupowej przegrali wszystkie swoje spotkania: z UKS-em Wilanowią Warszawa (18:27), z UKPR-em Agrykolą Warszawa (15:20) i z późniejszym zwycięzcą całego turnieju z Vive Tauronem Kielce (7:32). Na zakończenie swojej rywalizacji, w meczu o VII miejsce, w końcu wygrali z KPR Legionowo (19:16).

Podczas całości turnieju nie zabrakło sportowych emocji i zaciętej rywalizacji drużyn. W żeńskiej kategorii cały turniej wygrała GTRP Vistal Gdynia pokonując w finale UKS Roxę Lublin, dopiero po rzutach karnych. W juniorach młodszych finał wygrali piłkarze ręczni Vive Tauron Kielce. Natomiast rywalizację młodzików wygrała drużyna SPR Wybrzeże Gdańsk.

Co nam powiedział trener młodzików KS-u Victorii Piasecznoa a zarazem organizator zawodów?

Dawid Langowski (trener młodzików Victorii Piaseczno, organizator):

Jesteśmy bardzo zadowoleni z występu naszych zawodników i zawodniczek. Plan minimum został wykonany, bo udało się zająć pierwszą ósemkę w każdej z kategorii wiekowych. Turniej był bardzo mocno obsadzony w szczególności w kategorii młodzików, gdzie mieliśmy 16 zespołów. Finał pomiędzy Vive Tauron Kielce a Wybrzeże Gdańsk, był wielkim widowiskiem, minimalna wygrana i gra do samego końca. Cieszymy się, że mogliśmy rywalizować z tak mocnymi zespołami biorąc pod uwagę, że my byliśmy rocznikiem młodszym i graliśmy z o rok starszymi zawodnikami.

Jestem zadowolony z postawy mojej drużyny. Nasz zespół nie jest taki wysoki, więc musieliśmy postawić na dynamikę, szybką grę, szybkie kontry, pierwsze tempo, drugie tempo kontratak i to jest nasza mocna strona. Jeśli gramy bardzo szybko, jesteśmy w stanie nawiązać walkę z każdym przeciwnikiem.

Następna trzecia edycja turnieju już za rok, a we wrześniu planowane jest zorganizowanie zawodów na szczeblu makroregionów. Piłka ręczna w Piasecznie z każdym rokiem staje się coraz silniejsza, a nawet w całym powiecie piaseczyńskim. W samej Lesznowoli działają już dwa kluby sportowe: od tego roku swoją działalność rozpoczyna UKS Szczypiorniak Lesznowola, a także działa UKS Mysiadło. Te dwie ekipy dopiero zaczynają, ale mam ogromną nadzieję, że w przyszłorocznym turnieju w Piasecznie już zagrają. W niedalekiej przyszłości powinniśmy doczekać się pierwszych meczów derbowych w piłce ręcznej na szczeblu powiatowym.

Autor: Krzysztof Mogilski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *