UWAGA! Drezyna jedzie!

Pod koniec września br. w Głoskowie doszło do kolizji drezyny z samochodem osobowym. Problem odbił się szerokim echem w mediach społecznościowych. Dla mieszkańców Gminy Piaseczno „wąskotorówka” to ciekawa atrakcja turystyczna, ale z drugiej strony utrudnienie w poruszaniu się po drogach lokalnych, przez które przechodzą tory.


Automobilklub postanowił, że przyjrzy się bliżej tej sprawie. Poświęciliśmy kilka dni na obserwację zachowań kierowców, którzy poruszali się po drogach, przecinających tory. Wnioski są dwa: po pierwsze kierowcy ignorują znaki nakazujące się zatrzymanie pojazdu przed przejazdem kolejowym, a drugi powód to roztargnienie i niedostateczna uwaga za kierownicą. W wielu przypadkach kierujący pojazdami przejeżdżali przez torowisko, nawet nie zwalniając! Dlatego zdecydowaliśmy się, że zorganizujemy wspólnie z Piaseczyńsko-Grójeckim Towarzystwem Kolei Wąskotorowej akcję skierowaną do kierowców, której celem będzie poprawa bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych.

Po pierwsze kierowca musi sobie uświadomić, że prawo i przepisy ruchu drogowego są „po stronie” maszynisty. To znaczy, że to auto ma się zatrzymać przed przejazdem, a nie na odwrót. Każde skrzyżowanie jest oznaczone znakiem stop, a to oznacza, że przed każdym tego typu miejscem, skrzyżowania torów z jezdnią należy się bezwzględnie zatrzymać. Pośpiech nie jest tu dobrym doradcą, a złamanie tego przepisu może nas wiele kosztować.
Kolejną kwestią, którą będziemy chcieli uświadomić kierowcom, jest fakt, że po torach porusza się nie tylko kolejka, która przeważnie kursuje w weekendy, ale również drezyny, którymi pracownicy Piaseczyńsko-Grójeckiego Towarzystwa Kolei Wąskotorowej wyjeżdżają konserwować i remontować torowisko. Co dobitnie pokazuje wypadek z września, kiedy to właśnie doszło do kolizji z drezyną.

Mało kto wie, że na trasie do Tarczyna tory „przecinają” jezdnie, aż 30 razy, a w ciągu roku jest realizowanych ponad 500 kursów po tych torach, co pokazuje, że średnio prawie dwa razy dziennie może przez każde ze skrzyżowań przejechać drezyna lub kolejka. Wiadomo, że w weekend ten ruch odbywa się częściej, niż w tygodniu, ale musimy wzbudzić tę świadomość, że wąskotorówka „żyje” cały czas.

Kolejną kwestią, którą chcielibyśmy się zająć to sygnały dźwiękowe, które maszyniści raz dają innym, razem nie. Maszynista sam decyduje, kiedy użyć sygnału dźwiękowego, ale być może trzeba spróbować wprowadzić obligatoryjnie używanie go przed każdym ze skrzyżowań? Musimy tę sprawę przeanalizować wspólnie z Zarządem Piaseczyńsko-Grójeckiego Towarzystwa Kolei Wąskotorowej i spróbować wypracować jak najlepszy plan poprawy bezpieczeństwa oraz wzbudzenie większej świadomości wśród kierowców.
Jeśli macie jakieś swoje uwagi dotyczące funkcjonowania „kolejki” lub chcecie się podzielić z nami Waszymi uwagami na temat poprawy bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych, to zachęcamy Was do kontaktu mailowego na adres: biuro@akpiaseczynski.pl.

Autor: Łukasz Cabaj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *