Trudne Początki Nowej Rady

Początek kadencji samorządowej to czas bardzo ciekawy dla obserwatorów życia publicznego. To właśnie wtedy formowana jest koalicja oraz wybierani są członkowie poszczególnych komisji. W późniejszym czasie musi wydarzyć się nadzwyczajna sytuacja, by nastąpiły znaczące zmiany w funkcjonowaniu samorządu.

Połączone siły
Stabilna koalicja w Radzie to podstawa sukcesu każdej gminy. W gminie Góra Kalwaria dość sprawnie poradzono sobie z zapewnieniem stabilnej większości. Połączone siły radnych z komitetów: Nowa Kalwaria, Razem dla Góry oraz Prawa i Sprawiedliwości, to dwanaście głosów gwarantujących wygraną w kluczowych głosowaniach.

Jednoosobowa komisja…
O przewadze koalicji opozycyjni radni przekonali się na sesji poświęconej wyborom członków komisji. Zgłaszane wnioski, upadały jeden po drugim. Na nic zdały się rzeczowe argumenty. Czarę goryczy w szeregach opozycji przelało odrzucenie kandydatury p. Glińskiego na członka Komisji Gospodarki Komunalnej i Porządku Publicznego. O tym, że nawet mniejszościowy klub, może sparaliżować prace Rady, przekonaliśmy się bardzo szybko – w trakcie głosowania nad składem osobowym Komisji Rewizyjnej. Gdy koalicja odrzuciła wniosek o zwiększenie liczby członków komisji, klub Bezpartyjnych, postanowił, że nie zgłosi swojego kandydata na członka, tym samym uniemożliwiając jej działanie. Próby porozumienia się, w trakcie przerwy, nic nie dały… Rezultatem obrad było odrzucenie przez radę kuriozalnej uchwały, by powołać jednoosobową Komisję Rewizyjną…

Odpowiedzialność za gminę
W trakcie pierwszych obrad Rady trudno było nie zauważyć, że nowi radni muszą zdobyć doświadczenie i przede wszystkim zrozumieć, że prace w samorządzie, różnią się od obrad w Sejmie. Odpowiedzialność za gminę, nie polega na odrzucaniu każdego z wniosków opozycji „dla zasady”. Należałoby także uszanować wspólne ustalenia i nie wycofywać się z nich z uwagi na to, że „propozycja nie zyskała akceptacji w klubie”.

PiS w koalicji? Czy poza nią?
Osobną kwestią pozostaje sytuacja radnych z klubu PiS, którzy zarzekają się, że nie są w koalicji, gdyż nie podpisali stosownej umowy. Balansowanie między lojalnością wobec większości w Radzie a własnymi zobowiązaniami wobec wyborców, będzie wymagało nie lada zręczności. Tym bardziej że w międzyczasie zmienił się układ sił. Do klubu koalicyjnego przeszło dwoje radnych, którzy dostali się z list komitetu Nasza Gmina – Nasz Powiat. Tym samym klub „Razem Zmienimy Górę” zyskał przewagę w Radzie i może samodzielnie rządzić.

Autor: Paweł Uśniacki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *