Stworzyć dom dla naszych aniołów

Pomysł budowy domów dla osób niepełnosprawnych, nie jest nowy. Ponieważ jest on realizowany z dużym powodzeniem w innych krajach, takich jak: Niemcy, Irlandia, Holandia, Francja czy też Stany Zjednoczone. Przyszedł wreszcie czas, aby podobna placówka powstała w Polsce. Tego zadania chce się podjąć prezes stowarzyszenia Dobra Wola Pan Jacek Zalewski.

Inspirujące podróże

Trochę podróżuję z moim synem Kubą po świecie. Kiedy jesteśmy w podróży, to nie tylko zwiedzamy jakieś atrakcje turystyczne, ale także interesują nas rozwiązania zastosowane w danym kraju dla osób niepełnosprawnych – zaczął rozmowę Pan Jacek Zalewski prezes stowarzyszenia Dobra Wola. Pomysł budowy mieszkań dla osób niepełnosprawnych zaczął się od wyjazdu do Niemiec. Usłyszałem od znajomego, że w Niemczech są takie domy, gdzie mieszkają osoby niepełnosprawne i to jest coś zupełnie innego, niż nasze Domy Opieki Społecznej. Pojechaliśmy tam na miejsce. Było to bardzo duże zaskoczenie! Pierwszy raz zobaczyłem domy, które niejako są wkomponowane w całą miejscowość, w jej infrastrukturę. Dla mnie był to niezwykle inspirujący wyjazd, bo zobaczyłem, że niepełnosprawni mogą funkcjonować na zasadzie wspólnoty, tuż obok ludzi sprawnych. Tam nie ma żadnej izolacji, którą jeszcze spotyka się gdzieniegdzie w Polsce. Ci ludzie czują się tam dobrze, jak u siebie.

Dobry czas

Postanowiłem rozpocząć ten projekt, bo uznałem, że jest to właściwy czas. Mój Kuba właśnie skończył 18 lat i ze względu na jego stopień niepełnosprawności będzie jeszcze przez kolejne 7 lat w szkole. Jednak te kolejne 7 lat minie tak szybko, jak ostatnie, które minęły praktycznie niezauważalnie. Dodatkowo jest to moment w którym wiele moich znajomych opiekujących się osobami niepełnosprawnymi, także zaczęło zdawać sobie sprawę, że ich dzieci dorastają, że z każdym rokiem może być trudniej z opieką nad nimi.

Każdy rodzic dziecka niepełnosprawnego ma gdzieś z tyłu głowy dręczące go pytanie: co będzie z jego dzieckiem, kiedy on nie będzie mógł już dłużej zajmować się nim? Dlatego wymyśliłem sobie coś takiego jak budowa mieszkań, w których osoby niepełnosprawne będą żyć, pracować, uczyć się, uprawiać różne aktywności na świeżym powietrzu. Dobrą inspiracją dla mnie była Wspólnota Chleb Życia siostry Małgorzaty Chmielewskiej, z którą utrzymuje dobry kontakt. Będąc kilkukrotnie w domach wspólnoty obserwowałem mieszkających tam ludzi, którym nie powiodło się w życiu. Oni tam siebie odnajdują, pracują, podejmują wyzwania. Jest to ich jakieś konkretne miejsce na ziemi. Dokładnie to samo chcemy stworzyć dla naszych dzieci, naszych aniołów. Żebyśmy byli spokojni o to, że będzie im w takim miejscu po prostu dobrze.

Działka w Chynowie

Jestem właścicielem ziemi w gminie Chynów, tuż obok granicy z powiatem piaseczyńskim. Jest to dobra baza, żeby właśnie w tym miejscu powstały nowe mieszkania dla osób niepełnosprawnych. Odbyłem już pierwszą rozmowę ze Starostą Grójeckim, który bardzo pozytywnie odniósł się do pomysłu stworzenia ośrodka i zadeklarował chęć pomocy. Rozmawiałem też z wójtem gminy Chynów, który wyraził swoje zainteresowanie tego typu aktywnością. Wiąże się to też z miejscami pracy, bo przecież nie wszystko podopieczni placówki będą wstanie wykonać sami. Ktoś będzie musiał sprzątać, administrować ośrodkiem, dokonać napraw, a to jest szansa dla miejscowej ludności na znalezienie zatrudnienia w naszym ośrodku.

Działka na której ma powstać farma i mieszkania dla osób niepełnosprawnych jest w bardzo dogodnej lokalizacji, tuż obok linii kolejowej Warszawa-Radom. Dzięki temu będzie bardzo łatwo się do niej dostać z samej Warszawy. Wystarczy kilkadziesiąt minut podróży Kolejami Mazowieckimi i będzie się już na miejscu.

Szukamy ludzi dobrej woli

Szukam rodziców, apeluje do ludzi, którzy mają niepełnosprawne dzieci. Co chcieliby się tutaj aktywnie włączyć w powstawanie placówki, o zgłaszanie się do stowarzyszenia Dobra Wola. Ten projekt nie odbędzie się bez udziału własnego rodziców. Mamy ogromne ambicje i cele na przyszłość. Chcemy, aby placówka sama się finansowała. W Stanach Zjednoczonych obserwowałem jak osoby niepełnosprawne zajmują się pakowaniem i przygotowywaniem kawy na sprzedaż. Później te produkty trafiały do wolnej sprzedaży i klienci sklepów w pierwszej kolejności kupowali właśnie tą kawę. Mamy ambicję stworzenia podobnych mechanizmów w naszej placówce. Chcemy mieć docelowo biznesplan, aby móc spokojnie utrzymać farmę.

Wierzę w to, że skoro udało się innym: w Niemczech, w Irlandii, w Holandii, we Francji czy w Stanach Zjednoczonych, to czemu ma się to nie udać w Polsce?

Autor: Kamil Myszyński

Podaruj 1% Dobrej Woli KRS 0000256560

Więcej o nas na www.dobrawola.org.pl

Kontakt do stowarzyszenia Dobra Wola:

Stowarzyszenie Dobra Wola OOP
05-500 Nowa Iwiczna
ul. Modrzewiowa 3
tel.
+48 602 748 816
Prezes Zarządu:
Jacek Zalewski
e-mail: j
zal@poczta.onet.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *