Smak na życie

5 pór roku w kuchni. Smak na życie”. To wyjątkowa książka kulinarna. Są w niej nie tylko oryginalne przepisy, ale i odważne połączenia smaków. Wyjątkowy jest też sam autor książki – Mariusz Wachowicz. To niezwykły człowiek, który żył dla pasji, a teraz walczy o powrót do pełni zdrowia po wybudzeniu się ze śpiączki.

Walka o pełnię życia
We wrześniu 2015 roku Mariusz uległ wypadkowi, ta jedna chwila zmieniła całego jego życie. Do dzisiaj nie wiadomo, co się wydarzyło… Mariusz został znaleziony nieprzytomny na ścieżce rowerowej. Miał bardzo rozległe urazy głowy. Lekarze nie dawali mu większych szans na przeżycie. Na długie tygodnie Mariusz zapadł w śpiączkę, nie było z nim żadnego kontaktu. Dopiero prof. Jan Talar „specjalista od śpiączek”, jako pierwszy dał nadzieję, że z Mariuszem będzie dobrze. Okazało się, że Mariusz nie jest w stanie wegetatywnym, tylko w stanie minimalnej świadomości. Dzięki operacji wszczepienia stymulatora pnia mózgu dostał szansę na powrót do pełni życia. Zabieg w lipcu 2016 roku przeprowadził w klinice w Olsztynie prof. Wojciech Maksymowicz. Mariusz dobrze wykorzystał swoją szansę na powrót do życia. Wybudził się ze śpiączki. Zaczyna powoli wracać do rodziny i swoich przyjaciół. Wszystko dzięki systematycznej rehabilitacji i ciężkiej pracy, którą wykonuje po kilka godzin dziennie. Teraz dla Mariusza wreszcie przyszła wiosna, a jak dobrze wiemy, jest to wyjątkowy czas w roku, kiedy przyroda budzi się do życia. Podobnie jak nowo narodzony Mariusz Wachowicz, który już dzisiaj zaczyna powoli mówić, już od dawna mruga oczami na tak i na nie. Doskonale wszystko rozumie, wykonuje polecenia, pisze na komputerze. Trochę zaczyna mówić, choć to są pierwsze słowa.

Kuchnia ze smakiem
5 pór roku w kuchni. Smak na życie” to historia życia Mariusza i zapis prowadzonego przez niego kulinarnego bloga (wsmak.blogspot.com). Wszystkie potrawy i zdjęcia dań zostały wykonane przez Mariusza i pochodzą z jego bloga. Znajdziemy tutaj wiele fantastycznych potraw, które dopasowane są do występujących w przyrodzie pór roku. W dziale wiosna jest przepis na wielkanocną babę cytrynową, w lecie króluje chłodnik litewski, czy pyszna tarta z owocami na kremie panna cotta. Jesień to królestwo naszej dumnej dyni, która jest nierozerwalnym symbolem Lesznowoli. W książce są bardzo ciekawe połączenia smaków z dynią jako głównym składnikiem. To rozgrzewająca zupa pomarańczowa z dynią i marchewką, to zupa z dyni na mleku kokosowym czy pieczona dynia piżmowa. Zima to okres, kiedy potrzebujemy energii na mroźne dni. Dlatego Mariusz w swojej książce proponuje nam przepyszne desery, które nie tylko poprawią nam nastrój, ale także dodadzą energii na cały dzień naszej aktywności. Jest znakomity przepisy na tartę z camembert i migdałami czy włoski deser tiramisu. To tylko część przepisów znajdujących się w książce. Tylko po nich widać, że Mariusz to wielki pasjonat kulinarny, który stara się nadać zwykłych potrawą, nowy, dotąd niespotykany smak.

Katarzyna Pinkosz o książce
O tym, żeby napisać książkę razem z Mariuszem Wachowiczem, pomyślałam, gdy zobaczyłam go w szpitalu w Olsztynie tuż przed operacją wszczepienia stymulatora w lipcu ubiegłego roku. „5 pór roku w kuchni. Smak na życie” to nie jest jeszcze ta książka, o której wtedy pomyślałam. Jednak powstało coś niezwykłego: „5 pór roku w kuchni. Smak na życie” to połączenie prowadzonego przez Mariusza przed wypadkiem kulinarnego bloga z opowieścią o człowieku, który kochał życie i miał mnóstwo pasji. Przepisy i zdjęcia są Mariusza, a całość redagowałyśmy z jego siostrą, Anią Chmielewską. Premiera książki była fantastyczna: Ewa Błaszczyk opowiadała o swoich planach (są wielkie!), prof. Wojciech Maksymowicz o efektach wszczepiania stymulatorów i Budzikach dla dorosłych, neurorehabilitanci — o osobach, które po śpiączce wróciły do życia, Anna Chmielewska o postępach u Mariusza, Anna Śmigielska o Smaku na życie i pomaganiu. Było też wielu dziennikarzy PAP, którzy od początku fantastycznie wspierają Mariusza. Książkę warto kupić, część pieniędzy jest po to, by Mariusz doszedł w pełni do siebie i mógł sam pisać kolejne książki 🙂 Czekamy!

Kupując książkę, wspieramy Mariusza
Książka „5 pór roku w kuchni. Smak na Życie” jest cegiełką, która pozwoli powrócić Mariuszowi do pełni zdrowia. Część pieniądze z zakupu tej książki zostaną przekazane na fundusz rehabilitacyjny Mariusza. Dlatego warto ją zakupić, bo z jednej strony mamy mnóstwo znakomitych przepisów kulinarnych, które możemy wykorzystać w naszej kuchni, a z drugiej strony pomagamy wyjątkowego człowiekowi. A czy jest, coś w życiu cenniejszego, niż pomoc bliźniemu w potrzebie?
Dodam, że swój egzemplarz książki posiadam 🙂 Zrobiłem wszystko, aby moja koleżanka zakupiła mi go bezpośrednio na konferencji w PAP-ie. Książkę już wykorzystuje w swojej kuchni. Kurczak cytrynowy z kolendrą zrobił prawdziwą furorę w mojej rodzinie, a jego wyjątkowy zapach rozniósł się po całym domu 🙂

Autor: Kamil Myszyński

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *