Protest obywatelski

W dniu 14 czerwca na ul. Makowej w Łazach zawisły dwa banery informujące o proteście mieszkańców o następującej treści: Protest Obywatelski. Brak przejazdu! Od 12 lat czekamy na zbudowanie ulicy. Nasza cierpliwość się skończyła. Co leży u źródła tego protestu?

Ulica Makowa
J
est położona tuż obok Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Łazach. Jest to ulica w kształcie litery „L” i biegnie od ul. Łączności do ul. Ks. Słojewskiego. Mimo swojego świetnego położenia ulica nadal nie posiada utwardzonej nawierzchni, odwodnienia, a budowa oświetlenia ulicznego została zrealizowana dopiero w zeszłym roku przez gminę Lesznowola, nakładem 35 424,00 zł. Mieszkańcy mają już serdecznie dosyć tej sytuacji.

Marcowe roztopy
Na początku marca, jak co roku, przyszły roztopy i niestety na wielu nieutwardzonych ulicach pojawiły się bardzo duże problemy z odwodnieniem, dziurami i stojącą wodą. Te „wiosenne problemy” nie ominęły ul. Makowej. Mieszkańcy informowali o zapadających się pojazdach, błocie, czy kałużach, które skutecznie utrudniały jazdę. – Tak wygląda praktycznie każda nieutwardzona ulica w gminie. Wierzchnia część rozmarzła, a pod nią, ziemia jeszcze nie – pisał w marcu na facebookowej grupie Nasze Łazy/Magdalenka radny Łukasz Grochala. Dodatkowo zapewnił, że do miesiąca ul. Makowa będzie wyrównana, włącznie z odwodnieniem. Nie były to słowa rzucone na wiatr. W dniu 24 kwietnia ulica została wyrównana. – Ul. Makowa jest objęta bieżącym utrzymaniem i minimum raz w roku droga jest równana, uzupełniana materiałem drogowym i zagęszczana za pomocą walca — informowała naszą redakcję wicewójt Karolina Pichnej. Niestety problem odwodnienia ulicy nadal pozostaje nierozwiązany. Na nasze pytanie dotyczącej tej kwestii: Czy wybrano już wykonawcę, który ma wykonać odwodnienie ulicy? (proszę wskazać firmę i wartość kontraktu oraz termin, kiedy wykonawca wejdzie na plac budowy?). Uzyskaliśmy następującą odpowiedź: – Nie został jeszcze wybrany wykonawca odwodnienia drogi — odpowiedziała, wicewójt Karolina Pichnej.

Kiedy budowa ulicy?
Mieszkańcy ul. Makowej marzą nie tylko o odwodnieniu drogi, ale także o jej całkowitej przebudowie. Na nasze pytanie: kiedy gmina Lesznowola planuje wykonać projekt budowy ul. Makowej w Łazach. Uzyskaliśmy następującą odpowiedź: – Brak inwestycji w Budżecie Gminy. Ponadto w czasie zebrań wiejskich nie było zgłaszanych wniosków dotyczących budowy ul. Makowej – czytamy w piśmie. Warto w tym miejscu przypomnieć, że sama procedura dotycząca budowy drogi jest dość długa i skomplikowana. Najpierw trzeba wykonać dokumentację projektową, później uzyskać pozwolenie na budowę, a w dalszym etapie zarezerwować środki finansowe na ten cel w Budżecie Gminy. Przypomnijmy, że na zbudowanie ul. Makowej, mieszkańcy czekają już 12 lat. Ile to jeszcze potrwa? To pytanie pozostaje bez odpowiedzi, bo wiele zależy od urzędników, radnych i aktywności samych mieszkańców. Tę sytuację można byłoby spuentować myślą: No i co z tego, że pada deszcz? Przynajmniej ulica lśni w świetle latarni!

Autor: Kamil Myszyński

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *