Początek nowej kadencji samorządowej w Piasecznie

W dniu 20 listopada o godz. 17:00, rozpoczęła się pierwsza uroczysta sesja Rady Miejskiej w Piasecznie. Sesja wyjątkowa, bo ślubowanie złożyli nowo wybrani radni, jak i burmistrz Daniel Putkiewicz.

Dwie rezygnacje
Obrady poprowadziła Hanna Krzyżewska, która w nowej Radzie Miejskiej jest radnym seniorem. Na początku I sesji Rady Miejskiej w Piasecznie, przewodnicząca Hanna Krzyżewska poinformowała, że otrzymała na piśmie, informację o zrzeczeniu się z mandatu radnej Hanny Kułakowskiej-Michalak. Powodem złożenia tej rezygnacji, jest propozycja pracy w nowym zarządzie Miasta i Gminy Piaseczno na stanowisku I Zastępcy Burmistrza, która otrzymała od burmistrza Daniela Putkiewicza. To nie było ostatnia rezygnacja z mandatu radnego… O kolejnej poinformował sekretarz gminy – Arkadiusz Czapski: „Komisarz Wyborczy Warszawa II postanawia, co następuje: Stwierdzić wygaśnięcie mandatu radnego Daniela Stanisława Putkiewicza, wybranego w wyborach do Rady Miejskiej w Piasecznie z okręgu nr 1 z listy nr 4 zgłoszonej przez KKW Platforma. Nowoczesna Koalicja Obywatelska w związku z wyborem na burmistrza Piaseczna. W związku z wygaśnięciem mandatu Daniela Stanisława Putkiewicza w okręgu nr 1 stwierdza się, że na jego miejsce wstępuje Piotr Sędziak, kandydat z tej samej listy nr 4 zgłoszonej przez KKW Platforma. Nowoczesna Koalicja Obywatelska, który w wyborach uzyskał kolejną największą liczbę głosów”.

Uroczyste ślubowanie i podziękowania
Później odebrano przyrzeczenia od radnych, a także od nowo wybranego burmistrza Daniela Putkiewicza, który po uroczystym ślubowaniu podziękował za kampanię samorządową, a także opowiedział o swojej wizji Piaseczna: „Dziękuje wszystkim osobom. Osobą, które kandydowały, a także tym, które wspierały mnie w wyborach na burmistrza gminy Piaseczno. Dziękuje tym, którzy pracowali, poświęcali życie zawodowe i osobiste. Czasami w dzień i w nocy”. Burmistrz w swojej wypowiedzi wspomniał także o dużym kredycie zaufania, który otrzymał od mieszkańców gminy. – Ten kredyt przyjdzie nam przez najbliższą kadencję, spłacać. Mam nadzieję, że będziemy go wspólnie spłacali, pracując jako Rada Miejska, burmistrz, urząd i wszyscy ludzie zaangażowani w rozwój naszej gminy. Na taką pracę bardzo liczę – zakończył ten fragment swojej wypowiedzi. Nie brakowało także podziękowań ze strony burmistrza Daniela Putkiewicza dla odchodzącego burmistrza Zdzisława Lisa, który przestał pełnić tę funkcję po ośmiu latach pracy. – Szanowni Państwo, żeby otrzymać kredyt, to trzeba mieć odpowiednią wiarygodność. Ja miałem tę okazję, że mogłem tę wiarygodność budować przez ostatnie lata, pracując jako wiceburmistrz Miasta i Gminy Piaseczno. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie decyzja burmistrza Zdzisława Lisa o powołaniu mnie na tę funkcję. Z tego miejsca, chciałem mu za to serdecznie podziękować. Za to, że przez ostatnie lata, mogliśmy wspólnie urzeczywistniać wizję gminy Piaseczno i tę pracę możemy dalej wspólnie kontynuować – dziękował swojemu poprzednikowi, burmistrz Daniel Putkiewicz. – Szanowni Państwo. Znamy się z Danielem jak dwa łyse konie, i to dosłownie i w przenośni… – rozpoczął swoją wypowiedź od okolicznościowego żartu, Zdzisław Lis. – Znam Daniela od 10 lat, od 10 lat razem pracujemy i wiem, że gmina będzie w dobrych rękach. Że ten kredyt zaufania Daniel spłaci nie na dogodne raty, tylko spłaci za jednym zamachem w ciągu tej pięcioletniej kadencji, czego mu z całego serca życzę – dodawał Zdzisław Lis.

Wybór przewodniczącego Rady Miejskiej
Zaskoczenia nie było, przewodniczącym Rady Miejskiej w Piasecznie został Piotr Obłoza, który był jednym kandydatem na to stanowisko. Co ciekawe klub Prawa i Sprawiedliwości, nie zgłosił swojego kandydata. Stąd Piotr Obłoza otrzymał 21 głosów za swoją kandydaturą. – Chciałem podziękować za to zaufanie. Myślę, że dalej będziemy razem współpracować dla dobra Piaseczna – mówił przewodniczący Piotr Obłoza. Po wyborze przewodniczącego Rady Miejskiej w Piasecznie przyszedł czas na zgłaszanie kandydatów na wiceprzewodniczących. Jednak wcześniej Rada Miejska przegłosowała uchwałę, w której zapisano, że w kadencji samorządowej (2018-2023) będzie tylko dwóch wiceprzewodniczących. Kandydatów na te dwa stanowiska zgłosił Piotr Obłoza. Pierwszą kandydatką była Magdalena Woźniak, a drugim kandydatem — Michał Rosa. Co ciekawe radny Michał Mierzwa reprezentujący Prawo i Sprawiedliwość zgłosił się do wypowiedzi w tym punkcie, ale… – Wysoka Rado, Szanowny Panie burmistrzu, dla rozpoczęcia dobrej współpracy, tak jak pokazaliśmy w poprzednim głosowaniu, klub Prawa i Sprawiedliwości zamierza poprzeć przedstawione kandydatury przez Pana Piotra – zapowiedział radny Michał Mierzwa. Ta zapowiedź przełożyła się wprost na wyniki głosowania. Zarówno Magdalena Woźniak, jak i Michał Rosa otrzymali 21 głosów za swoimi kandydaturami na wiceprzewodniczących Rady Miejskiej w Piasecznie.

Pierwszy podpis
Pod koniec I sesji Rady Miejskiej w Piasecznie, burmistrz Daniel Putkiewicz podjął pierwszą decyzję w kadencji samorządowej (2018-2023), powołując na stanowisko I Zastępcy Burmistrza Miasta i Gminy Piaseczno — Hannę Kułakowską-Michalak. – Szanowni Państwo, wiem, że coś powinna powiedzieć, ale przepraszam, dzisiaj nie mogę… – mówiła wzruszona wiceburmistrz.

Duży mandat
Przed nową Radą Miejską w Piasecznie stoi wiele wyzwań. Burmistrz Daniel Putkiewicz ma bardzo duży mandat społeczny do podejmowania trudnych działań, wyzwań, a także do wyznaczania całkowicie nowych kierunków rozwoju gminy Piaseczno. Warto jednak podkreślić, że podczas przedwyborczych debat samorządowych, burmistrz Putkiewicz zapewniał, że będzie kontynuował pracę, którą rozpoczął jeszcze z burmistrzem Zdzisławem Lisem. Najbliższe miesiące pokażą, jaki kurs obierze kapitan Daniel Putkiewicz?

Autor: Kamil Myszyński

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *