Okno i furtka na świat

W dniu 9 czerwca br., w Górze Kalwarii przy Rynku, otworzono pierwszą w powiecie piaseczyńskim, galerię twórczości osób niepełnosprawnych. Autorami wszystkich prac są uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej i współpracujący z nimi artyści (rodzice, przyjaciele). Pomysł otwarcia galerii powstał ponad dwa lata temu, ale dopiero teraz doczekał się realizacji.

Galeria przy Rynku im. Zofii Biernackiej
Otworzona galeria przez Warsztaty Terapii Zajęciowej została nazwana imieniem — Zofii Biernackiej. Była to przesympatyczna osoba z niepełnosprawnością. Swoją pracę zaczęła w 2011 roku, na warsztatach w Piasecznie. Później w 2013 roku, kiedy została otworzona filii warsztatów w Górze Kalwarii, przeszła do nowej placówki i tam pracowała, aż do 2014 roku. Niestety w 2014 roku zmarła tragiczną śmiercią. – To była bardzo ciężka sytuacja dla nas. Jednak w naszych sercach została taką ciepłą, życzliwą osobą, która jednoczyła Piaseczno i Górę Kalwarię – wspominał Łukasz Owczarek, kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowej. Zosię wspominali także wolontariusze, którzy od lat angażują się w pracę na warsztatach z osobami niepełnosprawnymi. – Znałam Zosię osobiście. Była to super dziewczyna — mówiła Magda Mazur, wieloletnia wolontariuszka WTZ. Te wszystkie ciepłe wspomnienia spowodowały, że powstał właśnie pomysł, aby galeria przy Rynku, nosiła imię Zofii Biernackiej. – Będziemy o niej pamiętać – dodał Łukasz Owczarek.

Kocham ich
Praca z osobami niepełnosprawnymi jest ciężka, ale daje także mnóstwo satysfakcji. Terapeuci i wolontariusze, którzy współpracują z Warsztatami Terapii Zajęciowej w Piasecznie i Górze Kalwarii nie wyobrażają sobie, aby mogli zmienić swoją pracę. – Jest to pasja, realizacja siebie i pomoc drugiemu człowiekowi. Jesteśmy tylko dla nich i z nimi. Problemy uczestników są naszymi problemami… Ale są także rzeczy, z których jesteśmy razem dumni! To jest ciężka praca, ale jak się ją kocha, lubi, to wykonuje się ją codziennie z uśmiechem na ustach. Ten uśmiech mamy, kiedy przychodzimy do pracy i kiedy z niej wychodzimy. Także nasi uczestnicy są zawsze uśmiechnięci. Tacy przychodzą i tacy wychodzą. Mamy fantastyczną grupę rodziców. Jesteśmy po prostu jedną wielką rodziną – mówiła Ewelina Sekuła-Karwacka, terapeutka WTZ. Każde stowarzyszenie czy też fundacja, które działają aktywnie na rzecz osób niepełnosprawnych, potrzebują wolontariuszy. Ci wnoszą niesamowity wkład w działalność organizacji pożytku publicznego. Warsztaty Terapii Zajęciowej mają także swoje anioły. – Jest to bardzo ważna pomoc, bo liczy się każdy człowiek. Ja kocham tych ludzi. Całe życie pracuje z osobami niepełnosprawnymi. Tutaj czuje się jak u siebie w domu. To są wszystkie moje dzieci. Ja ich po prostu kocham. – mówiła Magda Mazur, wieloletnia wolontariuszka WTZ. Co ciekawe pani Magda już angażuje do pracy wolontariackiej swojego wnuka – Kordiana. – Uczę już od małego wnuczka wolontariatu. Angażuje się bardzo! Jeździ z warsztatami na wycieczki, pomaga – dodała Magda Mazur. Warto zauważyć, że Kordian ma dopiero 11 lat, a już pomaga i wspiera Warsztaty Terapii Zajęciowej. Tacy wolontariusze, to po prostu skarb.

Integracja w Górze Kalwarii
Galeria przy Rynku ma spełniać bardzo ważną funkcję integracyjną. – Dla naszych uczestników jest to okno i furtka na świat. Dlatego, że nie jesteśmy tylko i wyłącznie zamknięci w czterech ścianach. Wychodzimy do społeczności, ludzie nas widzą. Społeczność lokalna zna uczestników warsztatów, bo korzystamy z fryzjera, robimy zakupy na mieście. Wszędzie nas widać. A galeria to jest taka wisienka na torcie. Tutaj widać ich ciężką, codzienną pracę. Niektóre przedmioty robią po kilka razy, a niektóre prace powstają nawet w przeciągu kilka miesięcy… Ale jest efekt finalny. Jest piękna galeria, w pięknym położeniu, przy ogródku. Każdy może przyjść z zewnątrz i spytać się uczestnika warsztatów: jak to wykonał? Chyba to jest w tym wszystkim najważniejsze. Że wykonali, to oni, swoją ciężką pracą – mówiła Ewelina Sekuła-Karwacka, terapeutka WTZ.
Mieszkańcy Góry Kalwarii są bardzo otwarci na osoby niepełnosprawne, co potwierdziły panie z Gminnej Biblioteki Publicznej w Górze Kalwarii. – Uważam, że nasi mieszkańcy są coraz bardziej otwarci. Do naszej biblioteki przychodzą uczestnicy WTZ i wspólnie z naszymi mieszkańcami organizujemy zajęcia na Walentynki, na Dzień Mamy i Taty. Przychodzą do nas dzieci i ich rodzice. Jest to czas rodziny. Wspólnie na zajęciach bawią się dzieci i uczestnicy warsztatów. Będziemy kontynuować naszą współpracę. Bo ta współpraca jest bardzo pozytywnie odbierana — mówiły zgodnie Renata Zagożdżon — dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Górze Kalwarii i Magdalena Gaładyk, bibliotekarka.

Galeria już czynna
Galeria przy Rynku im. Zofii Biernackiej rozpoczęła już swoją działalność. Podczas uroczystego otwarcia, pierwsi goście dokonali już pierwszych swoich zakupów. Dużą popularnością cieszyły się zdjęcia ptaków wykonane przez Rysia i Adasia Tyszeckich, drewniane ptaki, misy, karmniki, aniołki czy świeczki. – Stworzyliśmy trzy miejsca: galerię letnią, w tej naszej przybudówce, którą odnowiliśmy i wyciągnęliśmy z niej to, co najlepsze. Czyli stare cegły, stare mury. To jest pierwsza część. Druga część to jest część sal terapeutycznych, które częściowo zostały odnowione przy wsparciu rodziców, instruktorów i uczestników. Tam powstała galeria z prawdziwego zdarzenia. Trzecim elementem jest wystawa pamięci ofiar zbrodni hitlerowskich. Bo ten budynek przy ul. ks. Sajny 4 w Górze Kalwarii, ma bardzo duże historyczne znaczenie. Na naszym budynku jest tablica upamiętniająca ludzi, którzy zginęli walcząc za niepodległą Polskę. Wystawa ta będzie do końca czerwca. Cieszymy się, że nam się udało. – mówił Łukasz Owczarek, kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowej. Każdą z prac wystawionych w galerii, można zakupić. Nie ma sztywnych cen i można je negocjować. Choć warto pamiętać, że środki uzyskane ze sprzedaży przedmiotów wystawionych w galerii, zostaną przekazane na cele terapeutyczne. W tygodniu galeria będzie czynna od godz. 7:00 do godz. 15:00. Czasami galeria będzie otwarta w niektóre weekendy. Ale o konkretnych terminach będą z wyprzedzeniem informowali pracownicy Warsztatów Terapii Zajęciowej. Serdecznie zachęcamy wszystkich mieszkańców do zakupów, w tej wyjątkowej galerii. Każdy z Państwa może mieć w swoim domu, dzieło stworzone przez osoby niepełnosprawne i wspierać ich w tym wspaniałym dziele.

Galeria przy Rynku im. Zofii Biernackiej

ul. ks. Sajny 4, Góra Kalwaria.

Otwarte: poniedziałek-piątek (7-15).

Weekendy w wybranych terminach.

Wkrótce ma zostać uruchomiona strona internetowa galerii.

Autor: Kamil Myszyński

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *