Noc Świętojańska

Jest to święto przypadające na najkrótszą noc w roku (okolice 21-22 czerwca), czyli przesilenia słonecznego. Z tej okazji, Centrum Kultury w Piasecznie, przygotowało bogaty program obchodów tegorocznej Nocy Kupały.

Zaczęliśmy na piaseczyński Rynku, gdzie rozpoczęły się warsztaty plecenia wianków wraz z zespołem „Kłosowianki” ze Złotokłosu. Panie nie tylko pięknie śpiewały, ale także pomagały mieszkańcom pleść kolorowe wianki, które później miały być rzucone do stawu w Parku Miejskim. Jednak po drodze, czekała na nas jeszcze prawdziwa moc atrakcji! Wszystko dzięki spektaklowi: #KOPERnocka 2018, w którym brały udział Teatry: Etna, Expoart, Od jutra. Wszystko odbywało się pod czujnym okiem reżyser — Joanny Chułek. Spektakl odbył się w naturalnej przestrzeni miejskiej — na rynku, na placu, nad stawem, w parku. Tematem przewodnim oczywiście była Noc Kupały, która jest znana na Mazowszu również pod nazwami: Noc Kupalna, Kupalnocka, Kupała. Całe spotkanie było moderowane w celu wspólnej integracji uczestników i dobrej zabawy. Finałem tegorocznej Nocy Świętojańskiej było rzucenie wianków do stawu w Parku Miejskim. Temu wydarzeniu towarzyszyła piosenka „Zoriuszka”, którą wykonuje nasz ulubiony piaseczyński zespół — Łysa Góra.

Mimo odbywającego się mundialu w Rosji, wielu mieszkańców Piaseczna i okolic, postanowiło zejść z kanapy i razem przeżyć tę najkrótszą noc w roku. Niech żałują ci, którzy pozostali w swoich domach…

Zapraszam na fotorelację z tegorocznej Nocy Świętojańskiej w Piasecznie:

Noc Świętojańska 2 300x225 - Noc Świętojańska
Zespół „Kłosowianki” ze Złotokłosu.

Noc Świętojańska 3 300x225 - Noc Świętojańska

Noc Świętojańska 4 300x225 - Noc Świętojańska
Spektakl #KOPERnocka 2018

Noc Świętojańska 5 300x225 - Noc Świętojańska

Noc Świętojańska 6 300x225 - Noc Świętojańska
Puszczanie wianków na stawie w Parku Miejskim.

Autor: Kamil Myszyński

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *