Niepodległa w Piasecznie

11 listopada, Piaseczno pięknie uczciło 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Piękna i bogata historia
Uroczystości rozpoczęły się o godz. 10:00 od uroczystej mszy świętej w intencji Ojczyzny w kościele św. Anny w Piasecznie. Po mszy świętej odbyły się uroczystości centralne na Placu Piłsudskiego, gdzie były okolicznościowe przemówienia: radnego powiatowego Waldemara Kosakowskiego i burmistrza elekta Daniela Putkiewicza. – Patrzę na tyle młodzieży, nawet małych dzieci i przypominam sobie jak w piątek, żarliwie był śpiewany polski hymn narodowy. To może warto poświęcić w ramach tych patriotycznych uczuć, trochę czasu i opowiedzieć naszym dzieciom i wnukom o tym, co ten hymn znaczy… Jakie treści historyczne przenosi nasz hymn, jakie wydarzenia? Kto to był ten Dąbrowski, Czarniecki? Dlaczego do Poznania? Dlaczego wrócił się przez morze? Ta wiedza historyczna wcale nie jest taka oczywista. My to wiemy. Ale może warto przypomnieć jeszcze szereg innych nazwisk. Może Ignacego Daszyńskiego, może Wincentego Witosa, którego zasługi w 1920 roku, w momencie, w którym nasze państwo było w pełni zagrożone, były nie do przecenienia. Warto pamiętać o tych osobach — mówił Waldemar Kosakowski. Jako drugi przemawiał burmistrz elekt — Daniel Putkiewicz, który przypomniał wydarzenia sprzed 100 lat, które miały miejsce w Piasecznie. – Chciałbym powiedzieć kilka słów w kontekście lokalnym. Piaseczno ma piękną i bogatą historię. Losy naszej małej ojczyzny, zawsze przeplatały się z ważnymi wydarzeniami historycznymi, które kształtowały Rzeczpospolitą. I tak samo było 100 lat temu… Mieszkańcy Piaseczna nie pozostali bierni, lecz na czele z Wacławem Kaunem, farmaceutą, naczelnikiem Straży Ogniowej, a później burmistrzem. Sami rozbroili funkcjonariuszy żandarmerii niemieckiej, którzy stacjonowali tutaj nieopodal na terenie Parku Miejskiego w budynku tzw. ochronki i w willi przy Kościuszki. Pamiętajmy także o tym, bo jak powiedział marszałek Piłsudski: „Naród, który traci pamięć, przestaje być Narodem – staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium”. Mam nadzieję, że będziemy o tym pamiętali, nie tylko raz na 100 lat, nie tylko raz do roku, ale na co dzień… – apelował burmistrz elekt Daniel Putkiewicz.

100 3195 300x225 - Niepodległa w Piasecznie

Tablica na dworcu PKP
W dniu 11 listopada 2018 roku, w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, na dworcu PKP w Piasecznie odsłonięto wyjątkową tablicę, upamiętniającą postój pociągu z trumną marszałka Józefa Piłsudskiego, który zmierzał do Krakowa. – Na naszym dworcu PKP w Piasecznie odsłonimy tablicę upamiętniającą postój pociągu żałobnego, który w dniu 17 maja 1935 roku, stał, przed świeżono wybudowanym dworcem. To jest miejsce, które mijamy codziennie. Setki Piasecznian przechodzą tędy, dojeżdżając do pracy w Warszawie. Ta tablica pamiątkowa będzie przypominać dziedzictwo, które pozostawił nam marszałek Józef Piłsudski — mówił burmistrz elekt Daniel Putkiewicz.

100 3222 300x225 - Niepodległa w Piasecznie

Testament dla młodych
Za nami piękny dzień 11 listopada, dzień, w którym upamiętniliśmy wielu polskich bohaterów, którzy walczyli o naszą niepodległość. Na koniec warto przypomnieć słowa Jana Pawła II: „Naród, by stać się wielkim, sam musi podążać ku wielkości, i uczyć się od Tych, którzy temu narodowi przygotowali tę ziemię. To drzewo, z którego i mi dane było wyrosnąć, trwa tu od wieków, i nic jego trwania zmienić nie może. Ten naród nie szczędził sił, by nowym pokoleniom Polaków, uświadomić jak wielkie znaczenie ma trwanie na tej ziemi, które Oni ofiarowali jako podwalinę dla jego państwowości. Dla nas pokoleń dziś tu żyjących jest to wyzwaniem, by ten testament przekazać pokoleniem młodych. Ukażmy im jaki musieliśmy zapłacić rachunek, by dziś, tę wolność Ojczyzny, Oni nie utracili lekkomyślnie” – Jan Paweł II.

100 3221 300x225 - Niepodległa w Piasecznie
Autor: Kamil Myszyński

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *