Nasza Pani Doktor

30 listopada 2018 roku w Szkole Podstawowej im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Czersku miała miejsce, długo wyczekiwana przez całą społeczność, niezwykła uroczystość. Podczas dedykowanego nauce Dnia Patrona, który odbywał się pod hasłem: „Nauka jest super!”, zgromadzeni goście byli świadkami ceremonii, podczas której pediatra z Ośrodka Zdrowia w Górze Kalwarii, Pani dr Małgorzata Wieniawska, otrzymała Order Uśmiechu!

Order Uśmiechu
Do tej pory jedynym mieszkańcem tego miasta, który został uhonorowany takim odznaczeniem w 1983 roku, był nieżyjący już historyk i dyrektor miejscowego LO, Pan Edward Marchocki.
Order Uśmiechu to jedyne na świecie odznaczenie przyznawane przez dzieci tym dorosłym, którzy niosą im radość, na przekór wiatrom i burzom. Dwa razy do roku zbiera się Międzynarodowa Kapituła Orderu Uśmiechu po to, by analizować listy nadesłane przez dzieci z całego świata i wybrać sprawiedliwie tych, którym order należy się najbardziej. Wśród laureatów znajdują się sportowcy, lekarze, działacze społeczni, pisarze, politycy, jest też królowa i dwóch papieży. Są to osoby znane, takie jak Irena Sendlerowa, Jurek Owsiak, Matka Teresa, Kuba Błaszczykowski, Astrid Lindgren, czy Piotr Fronczewski. Ale też takie, które nie zawsze stoją w świetle reflektorów, za to pracują na rzecz dzieci w ich lokalnym środowisku.

150 listów
Szkoła Podstawowa w Czersku nosi swe chlubne imię od 2010 roku. Aby uczcić rocznicę 50-lecia Orderu Uśmiechu społeczność szkolna nie tylko zbudowała, pomalowała i zwodowała łódkę, ale postanowiła zrobić coś więcej. Uczniowie napisali ponad 150 listów do Kapituły z uzasadnieniem, dlaczego to niezwykłe słoneczne odznaczenie należy się ich kandydatce. 16 maja 2018 roku w Rabce Międzynarodowa Kapituła Orderu Uśmiechu ogłosiła listę 10 laureatów. Ku radości wszystkich było na niej nazwisko Pani dr Małgorzaty Wieniawskiej (oprócz niej order otrzymali m.in. – Dominika Kulczyk, Anna Bernat, Philip Zimbardo, Adam Plackowski).

Na piątkową uroczystość do Szkoły Podstawowej w Czersku przyjechał Kanclerz Kapituły Orderu Uśmiechu, Rzecznik Praw Dziecka, Pan Marek Michalak, który objął to wydarzenie honorowym patronatem, a także przewodniczył ceremonii. Sekretarz Kapituły, Kawaler Orderu Uśmiechu, Pani Barbara Kolago dbała o jej prawidłowy przebieg. Pani dyrektor Iwona Wadas przywitała obecnych, a także w krótkim przemówieniu przypomniała historię nadania szkole imienia tak zacnego patrona, a także idee bliskie społeczności szkolnej. Wspomniała o projektach realizowanych w szkole, z których najnowszy to książka „Historie w butelkach ukryte. Irena Sendlerowa w oczach dzieci” (są to wiersze i opowiadania napisane przez uczniów zainspirowanych życiem patronki przez szkolnego historyka, panią Dorotę Buczek). Uczniowie klasy pierwszej przygotowani przez Joannę Krawczyńską brawurowo odśpiewali piosenkę „Order Uśmiechu”. Marek Michalak opowiedział dzieciom, o tym, jak przez lata order z lokalnego odznaczenia, wymyślonego przez chłopca z konstancińskiego szpitala, stał się międzynarodowym. Przypomniał postać Ireny Sendlerowej oraz odniósł się do swej podróży do Aleppo, gdzie dzieci doświadczają okropieństwa wojny także dziś. Opowiedział o tym, co tak bardzo ujęło Kapitułę w listach dzieci z Czerska i Góry Kalwarii — słowa o „naszej Pani doktor”, dla której najważniejsza jest podmiotowość dziecka. Przedstawicielka Rodziców, Pani Monika Kasprzyk wraz z małymi pacjentami Pani doktor, przedstawiła wzruszającą laudację, po wygłoszeniu której było już pewne, jak znakomicie dzieci wybrały.

Sok z cytryny wypity duszkiem
Po laudacji nastąpiła część najważniejsza — udekorowanie orderem, pasowanie różą, obietnica złożona dzieciom i to na co dzieciaki czekały najbardziej — sok z cytryny wypity duszkiem, a po nim serdeczny uśmiech! Małgorzata Wieniawska udowodniła, że zasługuje na to słoneczne odznaczenie. Dzielnie wypiła sok, wyciśnięty przez najmłodszych, a bardzo się starały, by było go dużo, gdyż jak podkreślił Kanclerz, ilość soku jest miarą ich miłości do laureatki. Brawom nie było końca! Burmistrz Góry Kalwarii, Pan Arkadiusz Strzyżewski, który patronował uroczystości, podziękował zasłużonej lekarce i nazwał ją „naszą doktor Quinn”.

Autor: Mariusz Cholewski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *