Na pielgrzymim szlaku

W końcu wakacje! Wiele osób udaje się na upragniony urlop, niektórzy jednak wolą w tym czasie ponosić trudy pielgrzymowania. Od początku lipca na naszych drogach można spotkać pątników zmierzających do Sanktuariów – świętych miejsc, w których Bóg szczególnie udziela swojej łaski.

Najpopularniejszym miejscem pielgrzymkowym w Polsce jest oczywiście jasnogórskie Sanktuarium. Jak podaje Biuro Prasowe Jasnej Góry, w zeszłym roku do Częstochowy dotarły 263 piesze pielgrzymki, w których uczestniczyło 123 tys. osób. Z terenu naszego powiatu, a dokładnie z Góry Kalwarii wyruszają już dwie piesze grupy pielgrzymkowe.

Z Sanktuarium św. o. Stanisława do Matki Bożej Licheńskiej i…
Obie grupy rozpoczynają swoją drogę Mszą Świętą przy grobie św. o. Stanisława Papczyńskiego. 7 lipca wyruszyła już po raz 38 Mariańska Pielgrzymka Piesza pod hasłem „Napełnieni Duchem Świętym” i zmierza do licheńskiego Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski. Opiekę duchową i formacyjną nad pielgrzymami sprawować będą trzej księża marianie – ks. Jacek Rygielski, przewodnik grupy oraz dwóch księży posługujących w Brazylii. Wspomagać ich będą mariańscy klerycy i bracia zakonni. Pątnicy będą mieli do przejścia ok. 290 km, planowany termin dotarcia do licheńskiego Sanktuarium to 16 lipca.

… Częstochowskiej
Natomiast 6 sierpnia z Wieczernika do duchowej stolicy Polski wyruszy 10 biało – mariańska grupa, która jest częścią Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej. Przewodnikiem 10 białej jest ks. Piotr Szyperski MIC. Hasło tegorocznej WPP brzmi „Z Maryją wolni”. Pątnicy dotrą na Jasną Górę 14 sierpnia.
Koszt udziału (100 zł dzieci, 115 zł młodzież i dorośli) pokrywa wszelkie związane z pielgrzymką opłaty, ciepłe posiłki na trasie oraz przewóz bagaży.
Zapisy na pielgrzymkę odbywać się będą 5 sierpnia w Górze Kalwarii, przy parafii Niepokalanego Poczęcia NMP (ul. bł. ks. Sajny 2), w godz. 16-19 oraz w Warszawie, przy parafii MB z Lourdes (ul. Wileńska 33) w godz. 15-21.

Z Piaseczna do Królowej Polski na dwóch kółkach
Na Jasną Górę 10 lipca wyruszyli pątnicy z Piaseczna biorący udział w czterodniowej XII Piaseczyńskiej Pielgrzymce Rowerowej. Jak widać, sposobów na pielgrzymowanie jest wiele – na własnych nogach, rowerem, pociągiem, czy autokarem… Jedni modlą się o uzdrowienie, inni o dobrego męża/żonę, jeszcze inni dziękują za otrzymane łaski. Najważniejsze jest jednak to, co niewidoczne dla oczu, co dokonuje się w ludzkich sercach. Św. Jan Paweł II w „Liście o pielgrzymowaniu do miejsc związanych z historią zbawienia” napisał: „Przejście w duchu modlitwy z jednego miejsca czy miasta do drugiego, poprzez przestrzeń w szczególny sposób naznaczoną Bożym działaniem, nie tylko pomaga nam przeżywać nasze życie jako wędrówkę, ale ukazuje nam plastyczny obraz Boga, który poprzedza nas i idzie przed nami, który sam podjął wędrówkę drogami człowieka i nie spogląda na nas z wysoka, ale stał się naszym towarzyszem drogi”. Do zobaczenia na pielgrzymim szlaku!

Autor: Jakub Rącz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *