Kooperatywy odpowiedzią na nieufność konsumentów

Jak wynika z raportu IMAS International „Żywność ekologiczna w Polsce 2017”, dwiema najczęściej wymienianymi barierami w zakupie żywności ekologicznej są wysoka cena oraz brak zaufania, że faktycznie mamy do czynienia z żywnością zdrowszą, ekologiczną, bez sztucznych dodatków. Mimo iż coraz częściej sieci supermarketów i dyskontów wprowadzają do swojej oferty linie żywności ekologicznej, respondenci nadal zwracają uwagę, że mają problem z jej nabyciem, nie wiedzą, gdzie takie produkty kupić, bądź kojarzą ją tylko z nielicznymi sklepami ekologicznymi. Wielu konsumentów nadal nie wie, jak rozpoznawać żywność ekologiczną i na co zwracać uwagę przy jej wyborze.

Odpowiedzią na wszelkie bariery w dostępie do żywności ekologicznej, ale również do produktów lokalnych, czy zdrowych, ale nie certyfikowanych, są lokalne grupy zakupowe, czyli kooperatywy, które w Polsce zaczęły pojawiać się około dekadę temu. Do stworzenia kooperatywy wystarczy grupa osób, chcących wspólnie organizować akcje zakupowe i wypracowywać kontakty i zasady współpracy bezpośrednio z producentami żywności. Dzięki wspólnemu, grupowemu kupowaniu, kooperatywy niejednokrotnie mogą liczyć na rabaty cenowe. Ma to duże znaczenie właśnie przy zakupie produktów certyfikowanych, oznaczonych zielonym listkiem symbolizującym naturę i ideę zrównoważonego rozwoju, ale też na przykład produktów sprowadzanych z zagranicy (wiele warszawskich kooperatyw w sezonie zimowym sprowadza na przykład owoce i warzywa z południa Europy).

Największą zaletą zakupów przez kooperatywę jest jednak stały kontakt z hodowcą czy producentem, który daje możliwość zadania wszelkich pytań o proces przygotowania żywności, dodatki do produktów, czy sposób hodowli. Część z producentów, którzy decydują się na współpracę z kooperatywami, jest otwarta na odwiedziny członków takiej organizacji, jeśli ci będą chcieli zobaczyć np. w jakich warunkach hodowane są kury nioski, bądź odwiedzić sad i zobaczyć proces produkcji soków NFC. Główną zasadą funkcjonowania kooperatyw jest bowiem wzajemne zaufanie i wsparcie, na których zależy obu stronom, dlatego producenci chętnie odpowiadają na pytania i wyjaśniają wątpliwości swoich klientów. Dzięki współpracy z kooperatywami nawet drobni lokalni producenci mogą znaleźć swoją stałą grupę zbytu, natomiast kooperanci zyskują dostęp do zaufanych, sprawdzonych produktów – niejednokrotnie trudnych do znalezienia w tradycyjnych sklepach.

W naszej okolicy, w Zamieniu, działa Kooperatywa Lesznowola. Jeśli macie Państwo pytania na temat funkcjonowania takiej grupy, zapraszamy serdecznie do zadania pytań poprzez stronę „Kooperatywa Lesznowola – Fanpage” na Facebook.

Autorka: Katarzyna Merska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *