Kooperatywa Lesznowola

Kooperatywa Lesznowola jest grupą non-profit (niezarobkową), którą stworzyłam 2 lata temu — z braku smacznej, prawdziwej oraz zdrowej żywności i produktów codziennego użytku w rozsądnych cenach. Najbardziej zależało mi na bezpośrednim kontakcie z ludźmi, którzy produkują zdrową żywność (producentami, hodowcami, rolnikami, piekarzami itd.) ze względu na rosnące oszustwo na rynku pod etykietą „Eko”.

Początek

Zaczęło się od tego, że zobaczyłam tę inicjatywę w sąsiedniej grupie, do której wtedy należałam. Jednak nie mogłam zrozumieć do końca warunków, które w niej panowały. Dlatego podjęłam próbę stworzenia podobnej, ale własnej grupy. Bardzo dobrze pamiętam, jak wyszukiwałam dostawców i prosiłam o małe dostawy, bo w kooperatywach chodzi o ceny hurtowe, a kiedy są to początki, to o hurcie nie ma mowy… Jest to naprawdę spore wyzwanie! Po jakimś czasie, udało się znaleźć dostawców, którzy po prostu lubili do nas przyjeżdżać i wierzyli, że z czasem, uda się nam rozwinąć kooperatywę. Największym wyzwaniem, które stało przede mną, w tej inicjatywie, to było przekonanie ludzi, że poświęcam się całkowicie bezinteresownie.

Wielkie szczęście

Wbrew wszystkim przeszkodom i przejściom, po roku miałam wielkie szczęście spotkać na kooperatywowej drodze kobiety, które wsparły mnie w najgorszym momencie naszej grupy, które tak samo, jak i ja wierzą, że można, a nawet trzeba w naszych czasach poświęcać swój czas i wysiłek dla wspólnego dobra. Że można żyć w grupie spokojnie oraz pomagać sobie nawzajem bez zbędnych pretensji, oraz niezrealizowanych ambicji. Kto, jak nie my sami — sami sobie pomożemy? I gdzie jest napisane, że za każdy dobry gest w naszym kierunku, musimy sięgać po nasz portfel?

Dwadzieścia dostaw

Wspólnym wysiłkiem po 2 latach osiągnęliśmy poziom około dwudziestu dostaw cotygodniowo od różnych producentów z Polski i zagranicy. Są to wyłącznie ekologiczne i bardzo smaczne produkty spożywcze, pozbawione chemii, artykuły codziennego użytku, ubrania i naturalne kosmetyki w cenach tak niskich, jak to tylko możliwe. Nasze zamówione produkty są produkowane przed dostawą i dostarczane bezpośrednio przez naszych producentów. Nie ważne czy to są oleje, kawy, czy nawet produkty ze słonecznej Sycylii. Wszystkie do nas przyjeżdżają, na nasze konkretne zamówienie, bezpośrednim transportem, bez magazynowania w Polsce. Co środy spotykamy się na odbiory naszych zamówień. Ten czas spędzamy w bardzo miłej atmosferze. Często nasze środowe odbiory wyglądają jak spotkania towarzyskie.

KOO, czyli zdrowie

Wszyscy nasi producenci, zaczynali swoją działalność z wielkiej pasji i w ciągu wielu lat jej nie utracili. Kooperanci, którzy do nas dołączają, pozbawiają się uczuleń, na które chorowali od lat, a dzieci uwielbiają nasze produkty i czekają na środy z radością, aż rodzice wrócą do domu i przyniosą coś smacznego od „Koo”. Rodzą się też nam kooperatywowe dzieci (jak ja je nazywam), bo nasze dziewczyny od początku ciąży i do porodu odżywiają się zdrowym jedzeniem. Przyznam szczerze, że to dla mnie jest największa nagroda, żadne pieniądze świata, nie zastąpią mi tego uczucia, kiedy dostaję zdjęcie nowego maluszka z naszej kooperatywy : )

Życiowy wybór

Żyjemy w świecie materialnym, a zła dookoła jest na tyle dużo, że czasem nie ma czym oddychać i jestem pewna, że każdy z Państwa na pewno nie raz to odczuł na sobie. Stworzenie grupy zakupowej „Kooperatywa Lesznowola”, było dla mnie ważnym życiowym wyborem, bo potrzebuję bardziej od wszelkich dóbr materialnych, przyjaźni wspaniałych ludzi. A tego jak wiadomo nie można kupić. Zachęcamy Państwa serdecznie — żyjmy w grupie, gdzie oprócz zakupów zdrowej i nieprzetworzonej żywności, na którą każdego stać, znajdziecie się również wsparcie sąsiedzkie i wzajemne pomoc, życzliwych ludzi.

Autorka: Olga Tyszek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *