Konwencja Prawa i Sprawiedliwości

Na konwencji Prawa i Sprawiedliwości w Piasecznie poznaliśmy kandydatów na burmistrzów i wójtów, którzy wystartują z ramienia obozu Zjednoczonej Prawicy w jesiennych wyborach samorządowych.

W Piasecznie z ramienia PiS wystartuje Wojciech Jerzy Ołdakowski (aktualny Starosta Piaseczyński). Jego przeciwnikami w wyścigu o fotel burmistrza Piaseczna będą: Daniel Putkiewicz (Platforma Obywatelska, Koalicja Obywatelska) i Józef Zalewski (Piaseczno — zasługujemy na więcej). Nie wykluczeni są kolejny kandydaci. Choćby z ramienia klubu Kukiz’15.
W Konstancinie-Jeziornej wystartuje Sławomir Stanisław Stoczyński, były wiceburmistrz Konstancina, który powalczy w wyborach z obecnym burmistrzem Kazimierzem Jańczukiem popieranym przez Platformę Obywatelską (Koalicję Obywatelską). Nie wykluczony jest kandydat z klubu Kukiz’15. W Górze Kalwarii długoletnią kadencję burmistrza Dariusza Zielińskiego będzie próbował przerwać Jan Rokita z Prawa i Sprawiedliwości. Na tym etapie ciężko jest wskazać kontrkandydatów… Czy Dariusz Zieliński wystartuje na kolejną kadencję?, a może Arkadiusz Strzyżewski podejmie rękawicę? Te dwa pytania nadal pozostają bez odpowiedzi… W Prażmowie Prawo i Sprawiedliwość poparło kandydaturę bezpartyjnego kandydata Macieja Michalskiego z niezależnego komitetu „Prażmów Kierunek Zmiana” (aktualnego sekretarza powiatu piaseczyńskiego), który powalczy o fotel wójta z Sylwestrem Puchałą (obecnym wójtem). Nie wykluczony jest kandydat klubu Kukiz’15. W Tarczynie Prawo i Sprawiedliwość poparło kandydaturę wieloletniej burmistrz — Barbary Galicz. Jedynie w Lesznowoli Prawo i Sprawiedliwość nie wystawi swojego kandydata na stanowisko wójta. Co oznacza, że wójt Maria Jolanta Batycka-Wąsik będzie jedyną kandydatką na stanowisko Wójta Gminy Lesznowola. Mieszkańcom pozostanie jedynie głosowanie za tą kandydaturą lub przeciwko niej.

Jednak najgorętsza walka rozegra się o fotel Starosty Piaseczyńskiego! Wiele wskazuje na to, że koalicja PO-PiS przejdzie do annałów historii. Po czterech latach wspólnych rządów PO będzie chciała zyskać większość w Radzie Powiatu i mieć własnego Starostę Piaseczyńskiego. Wiele w tej sprawie, będzie zależało od decyzji, którą podejmie Arkadiusz Strzyżewski (obecny wicestarosta). Czy będzie chciał po raz kolejny powalczyć o stanowisko burmistrza Góry Kalwarii, a może zdecyduje się na inny krok i start do Rady Powiatu Piaseczyńskiego z chęcią zostania Starostą Piaseczyńskim? Z Prawa i Sprawiedliwości kandydatem na to stanowisko powinien być Sergiusz Muszyński. Jednak wiele tutaj będzie zależało od możliwości koalicyjnych piaseczyńskiego PiS-u. W końcu wybory na stanowisko Starosty Piaseczyńskiego nadal są dokonywane przez głosowanie większości Rady Powiatu Piaseczyńskiego. Stąd dobrzy i stabilni koalicjanci w nadchodzącej kadencji samorządowej będą na wagę złota. Na powrót do Starostwa Powiatowego w Piasecznie liczy Jan Adam Dąbek. W trakcie kończącej się kadencji samorządowej (2014-2018), wielokrotnie zgłaszał swoje uwagi, co do decyzji podejmowanych przez koalicyjny zarząd powiatu PO-PiS. A jego komitet Nasza Gmina-Nasz Powiat przez ostatnie cztery lata pozostawał w opozycji. Czy ta sytuacja ulegnie zmianie?

Jesień na pewno będzie bardzo ciekawa. Już dzisiaj wiemy, że czeka nas sporo zwrotów akcji i niespodzianek wyborczych. A przecież ta prawdziwa kampania samorządowa ruszy dopiero na jesieni.

Autor: Kamil Myszyński

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *