Jak zjeść swój ogród ozdobny?

W naszych ogrodach sadzimy rośliny dla ich walorów estetycznych, ale często nie wiemy, że niektóre z nich posiadają także walory jadalne, a czasem też zdrowotne. Wiedza o tym została zapomniana lub nie przywędrowała wraz z rośliną. Niektóre są smaczne, inne mniej – jadalne tylko podczas dużego głodu. Zebrałam całkiem pokaźną kolekcję i zachęcam Państwa do wypróbowania.

Kilka ważnych zasad dla bezpieczeństwa:
– należy nauczyć się właściwie rozpoznawać rośliny, a w razie wątpliwości zapytać o radę lub zrezygnować.
– nie jeść roślin kupionych niedawno w szkółkach czy kwiaciarniach – miały kontakt z agresywnymi środkami ochrony roślin. Wymagana jest karencja ok. 6 tygodni. Oczywiście własnych też nie opryskiwać, chyba że środkami ekologicznymi, nawozić organicznie.
– nie jeść roślin rosnących na obszarach o silnym zanieczyszczeniu i w pobliżu dróg.
– kwiaty najlepiej zbierać w pogodny dzień, rankiem i przedpołudniem.
– jeśli szukamy takich roślin poza swoim ogrodem – zbieranie ich na terenie Parków Narodowych jest zakazane. Zbiór większej ilości na terenach publicznych jak place, skwery, parki itp., ale nie polecam.

Viola sp. czyli wszystkie gatunki fiołków i bratki
Viola x wittrockiana – bratki – kwiaty o kolorze purpurowym, białym, żółtym mają słodki, cierpki smak. Świetne do jadalnej dekoracji deserów i ciast oraz jako dodatek do sałatek.
Viola tricolor – fiołek trójbarwny – kwiaty żółto – fioletowo-niebieskie o kwaskowym posmaku, jadalne także są liście. Do dekoracji deserów i ciast.
Viola odorata – fiołek wonny – kwiaty o kolorze ciemnofioletowym, białym o słodkim smaku i pięknym zapachu. Wyśmienite na kanapki i jako dodatek do serka białego. Można z nich przygotować syrop, galaretkę, konfiturę, kandyzować i użyć na wiele sposobów.

Galaretka z fiołków:
kwiaty fiołka – 1 filiżanka
cukier do smaku
naturalna pektyna jabłkowa lub agar
sok z cytryny – wg uznania, konieczny, by galaretka nie zmieniła koloru
½ szklanki wrzątku
Fiołki zalać wrzątkiem, przykryć, odstawić do ostudzenia. Przecedzić, dodać soku z cytryny, cukier, pektynę/agar i zagotować. Przelać do słoiczka.
Smacznego

Autorka: mgr inż. arch. krajobrazu Violetta Tatarowska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *