Dzieci już wiedzą jak „Wykręcić Numer”

Tłumy rodzin pojawiły się na Pikniku Naukowym organizowanym przez Szkołę Podstawową im. Mikołaja Kopernika w Ustanowie. Były stare maszyny, konkursy Szalonego Naukowca, eksperymenty mnóstwo dobrej zabawy.

Pomysł zorganizowania imprezy wspólnie z warszawskim Muzeum Techniki i Przemysłu NOT, gdzie uczniowie „Kopernika” lubią jeździć, wyszedł z inicjatywy szkoły.

Muzeum Techniki przez ponad pół wieku edukowało dzieci, młodzież i dorosłych, a teraz, zamiast się rozwijać, musi walczyć o przetrwanie.Dyrektor Szkoły Leszek Sankowski poparł pomysł zorganizowania w szkole mini Muzeum Techniki. – Takie wydarzenie to dobry sposób pokazania ogromnego postępu technicznego, jaki dokonał się na przestrzeni kilkudziesięciu lat, do pokazania uczniom, że jeszcze niedawno był świat, w którym nie było komputerów- mówi dyrektor Sankowski. – W Koperniku duży nacisk kładziemy na naukę przez doświadczenie, poznawanie, eksperymentowanie, rozwijanie pasji. To było niesamowite móc patrzeć jak uczniowie malują światłem za pomocą lasera, sami konstruują obwody elektryczne i pozyskują prąd z ziemniaków, żeby zaświecić LED a jednocześnie bawią się starym magnetofonem szpulowym czy maszyną do pisania- dodaje.

W poszukiwaniu eksponatów dzieci przez kilka tygodni przeczesywały strychy i piwnice dziadków. Jednocześnie w okolicy pojawiły się plakaty: „Masz stare żelazko, maszynę do pisania a może radio Bambino?
Przywieź je do nas i pokaż małym odkrywcom jak kiedyś wyglądał świat”.
Na pikniku, który odbył się przy ulicy Głównej 10 w Ustanowie 22 kwietnia można było zobaczyć przedwojenną maszynę do pisania Continental, stare żelazka z duszą, aparaty fotograficzne, amerykański magiel z końca XIX w., wagę szalkową czy cały przekrój sprzętu RTV XX wieku. Dzieci z ciekawością badały wynalazki takie jak telefon z tarczą i czasem nie wiedziały jak wykręcić nim numer. 

Do szkoły specjalnie z Muzeum Techniki i Przemysłu dotarł Fiat 508 produkowany w Polsce od roku 1932 (wyposażony w silnik o pojemności 995 cm3 mocy 20 KM i trzybiegową skrzynię biegów) oraz Motocykl K 750 popularna „Kaśka” z lat 60-tych. Dzieci były zachwycone, zasiadając, mimo padającego deszczu, za „sterami” takich maszyn. Specjalnie pokazy przygotowali na Piknik przedstawiciele Polskiej Akademii Nauk, Wojskowej Akademii Technicznej, czy SGGW. Można było samemu zrobić  wulkan, wykonać ciecz nieniutonowską, poznać gatunki ptaków i zobaczyć pokaz iluzji. Duże wrażenie
zrobiły też na uczestnikach warsztaty „Niech zagra muzyka” przygotowane ciekawie i z humorem przez Heweliuszy Nauki. Całość imprezy rejestrowało Polskie  Radio Dzieciom.

A po uczcie naukowej, było też coś dla ciała. Kiełbaski z ogniska zprzyjazną kadrą Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Ustanowie smakowały najlepiej. – To jedyna szkoła w Polsce, która wpadła na tak nowatorski pomysł Mini Muzeum Techniki – mówił Jerzy Lemański z Muzeum Techniki i Przemysłu w Warszawie.

Autorka: Violetta Kraskowska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *