Dołożyć małą cegiełkę

Warsztaty Terapii Zajęciowej w Zalesiu Dolnym w dniu 15 października organizują Dni Otwarte, podczas których odbędzie się okolicznościowy kiermasz z wieloma atrakcjami. Na sąsiadów z Zalesia Dolnego i mieszkańców powiatu piaseczyńskiego będą czekać: domowe wypieki, warsztaty z ceramiki i drewna, pokaz sprzętu rehabilitacyjnego w tym specjalistycznych samochodów do przewozu osób z niepełnosprawnością. Będzie można także poznać sam ośrodek i jego codzienną pracę terapeutyczną z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie i fizycznie. Wszystko jest organizowane w celu zebrania pieniędzy na sfinansowanie zakupu nowego pieca grzewczego dla warsztatów.

Trudna, ale potrzebna decyzja
– Podjęliśmy już jakiś czas temu decyzje dotyczącą wymiany pieca na nowy, bo stary miał 21 lat. Był piecem żeliwnym, skorodowanym i niebezpiecznym. Do tego wymagał od nas sporo pracy. Codziennie jeden z pracowników przyjeżdżał z samego rana do ośrodka tylko po to, aby odpalić, piec i go uruchomić na nowo. Plany dotyczące jego wymiany mieliśmy już rok temu, ale wtedy zabrakło pieniędzy. W tym roku znaleźliśmy firmę, która zgodziła się na odroczenie nam płatności o 30 dni za zakup nowego pieca. Ten piec został już zamontowany. Teraz zbieramy środki finansowe na zapłatę za niego firmie, która nam pomogła – rozpoczął naszą rozmowę Łukasz Owczarek kierownik WTZ Piaseczno.
Przed montażem nowego pieca grzewczego w budynku Warsztatów Terapii Zajęciowej panowała duża wilgoć. Nawet wytwarzane produkty z ceramiki, zamiast schnąć, dostawały grzyba. Było na nich widać charakterystyczny nalot. Dzięki nowemu piecowi sytuacja uległa zdecydowanej poprawie. Teraz pracownicy warsztatów mogą skuteczniej walczyć z wilgocią. Piecem można dowolnie sterować i ustawiać odpowiednią temperaturę do występujących na zewnątrz budynku warunków atmosferycznych. Wszystko po to, aby nie tylko ogrzać sam budynek, ale i go osuszyć. W dłuższej perspektywie czasu nowy piec pozwoli znacząco obniżyć rachunki za ogrzewanie. Przy starej instalacji grzewczej, budżet warsztatów był mocny obciążony kosztami finansowymi związanymi z okresem grzewczym.

Duże koszty instalacji
– Wymiana pieca to był koszt 5 tys. zł, ale nie można także zapomnieć o kosztach związanych z wymianą całej instalacji i przebudową komina. To wszystko łącznie wyceniliśmy w granicach 12 tys. zł. Tych pieniędzy nie mamy – podkreślił kierownik WTZ Piaseczno Łukasz Owczarek. Niestety Warsztaty Terapii Zajęciowej muszą same zebrać środki finansowe, bo żadna dotacja nie jest w stanie pokryć zakupu nowego pieca. Wymiana urządzenia grzewczego jest traktowana jako inwestycja w budynek, a budynek nie jest własnością samorządu gminnego, ani powiatowego. Dlatego ta inwestycja nie może być sfinansowana z dotacji publicznych. – Musimy sami znaleźć te pieniądze – dodaje Łukasz Owczarek.

Wyjątkowy kiermasz dla mieszkańców
15 października na terenie parafii Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych w Zalesiu Dolnym odbędzie się wyjątkowy Dzień Otwarty. Podczas którego zostanie zorganizowany okolicznościowy kiermasz. Na gości Warsztatów Terapii Zajęciowej będzie czekać prawdziwa moc atrakcji. Przed kościołem będzie można zakupić produkty wytwarzane na warsztatach przez osoby niepełnosprawne (garnki z ceramiki, budki dla ptaków, okolicznościowe świeczki itd.). W budynku warsztatów będą czekać domowe ciasta, ciepła herbata i kawa. Na ten wyjątkowy dzień powstanie mała kawiarenka, którą będą obsługiwały osoby niepełnosprawne. Będzie to finał jednego z wielu projektów, jakie są organizowane w ramach warsztatów. Przez ostatnie cztery miesiące czterech uczestników warsztatów brało udział w kursie zawodowym na kelnera. Finałem tego projektu będzie właśnie, obsługa gości podczas Dnia Otwartego w kawiarence.

Potrzebny nowy budynek
– Wszystkie podejmowane przez nas działania są tylko doraźne. Apelujemy od dawna o nowy ośrodek, który powinien powstać w perspektywie roku lub dwóch. Potrzebna jest zmiana lokalizacji i budowa nowego ośrodka z prawdziwego zdarzenia. Tylko wtedy możemy mówić o profesjonalnej pomocy osobom niepełnosprawnym intelektualnie – mówił Łukasz Owczarek. Obecnie na Warsztaty Terapii Zajęciowej do Zalesia Dolnego uczęszcza 36 osób. Jest to zdecydowanie za mało, bo potrzeby w tej mierze są dużo większe. – Chcielibyśmy stworzyć nowe miejsce dla min. 50 osób – dodał Łukasz Owczarek.
Warto przypomnieć, jaki jest obecnie stan budynku w Zalesiu Dolnym. Budynek powstał 25 lat temu. Pierwotnie był przewidziany na sale katechetyczne. Przez to ma wiele braków w infrastrukturze technicznej. Nie jest ocieplony styropianem, przez to z budynku ucieka sporo ciepła. Brakuje rynien na zewnątrz budynku. Poprzez fundamenty dostaje się do budynku wilgoć. Dlatego w ośrodku zostały zlikwidowane wszystkie rośliny, niewykluczona jest nawet likwidacja akwarium z rybkami, które dawało sporo szczęścia i radości osobom niepełnosprawnym. Kierownictwo ośrodka podejmuje wszystkie działania dążące do zminimalizowania wilgoć w budynku.
Żeby w pełni zrozumieć wszystkie problemy Warsztatów Terapii Zajęciowej w Piasecznie, potrzebna jest wizyta w samym ośrodku i rozmowa z uczestnikami warsztatów, jak i kadrą instruktorsko-kierowniczą. Bez daleko idących zmian ośrodek nie zrobi progresu, a wilgoć wpłynie na zdrowie osób niepełnosprawnych.

Każdy z Państwa może dołożyć małą cegiełkę. Wystarczy, że weźmiecie udział w kiermaszu organizowanym przez Warsztaty Terapii Zajęciowej w dniu 15 października. Początek zaplanowany jest na godz. 8:00, a koniec powinien nastąpić o godz. 19:30. Każda złotówka jest na wagę złota i szczęścia osób niepełnosprawnych. Bardzo zapraszamy wszystkich mieszkańców na to wyjątkowe wydarzenie.

Autor: Kamil Myszyński

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *