Do Santiago przez powiat piaseczyński

Camino de Santiago – po polsku nazywane Drogą św. Jakuba – to jeden z najważniejszych szlaków pielgrzymkowych Europy. Przez wieki Camino oplotło siecią dróg całą Europę, zdążają one do jednego celu, relikwii św. Jakuba Większego Apostoła, które spoczywają w katedrze w Santiago de Compostela. Jeden z tych szlaków wiedzie przez nasz powiat, ale wcześniej pochylmy się trochę nad historią.

Europa powstała na szlakach prowadzących do Composteli”
W Hiszpanii pamięć o drodze do grobu świętego cały czas pozostawała żywa, w Europie jakby przygasła, dopóki, dopóty w 1982 roku św. Jan Paweł II nie przeszedł fragmentu Camino Frances (jeden z głównych szlaków) do Santiago de Compostela. W katedrze wygłosił wtedy wobec przywódców europejskich słynny Akt Europejski, w którym powiedział m.in.: „Pielgrzymki do Santiago były jednym z przemożnych czynników, jakie sprzyjały wzajemnemu zrozumieniu tak różnych ludów europejskich, jak ludy romańskie, germańskie, celtyckie, anglosaskie i słowiańskie. Pielgrzymowanie zbliżało, umożliwiało kontakt i jednoczyło ludy, do których z upływem wieków docierało przepowiadanie świadków Chrystusa i które przyjmowały Ewangelię, a równocześnie — można powiedzieć — kształtowały się jako ludy i narody”. W swoim przemówieniu przywołał też Johanna Wolfganga von Goethego, który ongiś stwierdził, że: „Europa powstała na szlakach prowadzących do Composteli”.

Camino na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO
Jeszcze w tym samym roku Rada Europy uznała Drogę św. Jakuba za trasę o szczególnym znaczeniu dla kultury kontynentu i zaapelowała o odtwarzanie i utrzymywanie dawnych szlaków pątniczych. W 1987 roku uznano ją za pierwszy Europejski Szlak Kulturowy, a w 1993 Camino Frances wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, którą w 2015 roku uzupełniono o cztery dodatkowe drogi: Camino del Norte, Camino Primitivo, Camino Lebaniego oraz Camino Vasco del Interior. Apel Rady Europejskiej wzięto sobie do serca i od 1986 roku trwa odtwarzanie i wytyczanie szlaków w całej Europie. Są one oznaczone charakterystyczną muszlą św. Jakuba oraz żółtą strzałką. W Polsce tym sposobem oznakowano już ok. 6000 km szlaków (sic!).

Camino powiatowe 225x300 - Do Santiago przez powiat piaseczyński

Świętokrzyska Droga św. Jakuba
Mało który mieszkaniec powiatu piaseczyńskiego zdaje sobie sprawę z tego, że przez nasze tereny również przechodzi fragment Camino de Santiago, a ściślej ujmując Świętokrzyskiej Drogi św. Jakuba, która wiedzie z Warszawy do sanktuarium na Świętym Krzyżu.
Wychodzimy ze Starego Miasta, idziemy Traktem Królewskim, Nowym Światem do Placu Trzech Krzyży, dalej kierujemy się Alejami Ujazdowskimi, Belwederską i Jana III Sobieskiego do Wilanowa. Z rezydencji królewskiej przechodzimy do „Miasteczka Wilanów” i Świątyni Opatrzności Bożej. Szlak wiedzie w górę na skarpę wiślaną, do kościoła pw. św. Władysława z Gielniowa, nieopodal w parku przy bażantarni znajduje się ciekawe miejsce związane z Camino – kamień upamiętniający pielgrzymkę do grobu Apostoła, którą odbył w średniowieczu rycerz Andrzej Ciołek z Żelechowa. Inskrypcja na kamieniu głosi:

W ROKU 1404 ANDRZEJ CIOŁEK, HERBU CIOŁEK, RYCERZ,
PODKOMORZY I STAROSTA SANDOMIERSKI, WŁAŚCICIEL DÓBR
KABATY ODBYŁ PIELGRZYMKĘ DO SANTIAGO DE COMPOSTELA
W DALEKIEJ HISZPANII, TORUJĄC DROGĘ WZAJEMNEMU POZNAWANIU
I PRZENIKANIU KULTUR EUROPY”.

Widocznie modły zostały wysłuchane, gdyż 6 lat później walczył w zwycięskiej Bitwie pod Grunwaldem, a jego imię zostało zapisane dla potomnych złotymi zgłoskami w kronice Jana Długosza.
Warszawski etap kończy się w powsińskim Sanktuarium Matki Bożej Tęskniącej, z którego kierujemy się w stronę Konstancina-Jeziorny, tym samym wkraczając w progi naszego pięknego powiatu.

Nasze „powiatowe” Camino
Po wymoczeniu obolałych nóg w Jeziorce oraz nawdychaniu się jodu w konstancińskiej tężni możemy ruszać dalej w kierunku Góry Kalwarii. Trasa wiedzie przez lasy chojnowskie oraz wsie Borowinę, Szymanów, Łubną, Baniochę, Kąty i Ługówkę gdzie wchodzimy na czerwony szlak turystyczny. W Górze Kalwarii szlak prowadzi przez Sanktuarium św. Stanisława Papczyńskiego i wiedzie nas dalej do pobernardyńskiego kościoła parafialnego pw. Niepokalanego Poczęcia NMP. Spod kościoła zielonym szlakiem ruszamy do Czerska – dawnej stolicy Książąt Mazowieckich – gdzie z wież zamkowych, rozpościera się wspaniały widok na okoliczne wsie i sady. Parafia w Czersku liczy prawie 800 lat, a obecny kościół parafialny pw. Przemienienia Pańskiego pochodzi z początku XIX wieku. Co ciekawe na obrzeżach wsi przy ul. Wareckiej możemy natknąć się na małą kapliczkę, która upamiętnia stojący tam niegdyś, spalony przez Kozaków w czasie wojen szwedzkich kościółek pw. … św. Jakuba! Z Czerska, przez sady, kierujemy się w stronę nadwiślańskich wsi Podgóry, Potyczyi tutaj kończy się nasze „powiatowe” Camino, gdyż dochodzimy do Konar – miejscowości położonej w powiecie grójeckim.

Dalej świętokrzyskie Camino prowadzi przez wsie i miasteczka, lasy i pola powiatów grójeckiego, kozienickiego, radomskiego, starachowickiego i w końcu kieleckiego, by zakończyć swój bieg w świętokrzyskim sanktuarium, miejscu pielgrzymek naszych przodków i królów. Całej trasy jeszcze nie przeszedłem, ale kto wie… może to pomysł na najbliższą wyprawę? Na pewno nasze „powiatowe” Camino to świetny pomysł na spędzenie weekendu, kiedy nie mamy czasu lub środków na dłuższą wyprawę. Zresztą, w skwarze letniego słońca, idąc przez piaszczyste drogi Mazowsza i widząc wszędzie muszle św. Jakuba i żółte strzałki możemy poczuć się niemal jak w Hiszpanii. Zakończmy ten artykuł tradycyjnym pozdrowieniem hiszpańskich pelegrinos – Buen Camino!

Autor: Jakub Rącz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *