Czeremcha pospolita

Czeremcha pospolita – Prunus padus , Cz. amerykańska – P. serotina, Cz. Wirginijska – P. virginiana

Czeremchę pospolitą (Prunus padus) można spotkać w miejscach wilgotnych: w olsach, łęgach, wzdłuż rzek, strumieni i brzegów jezior czy rowów melioracyjnych. Zdecydowanie jest drzewem niedocenionym w ogrodach na wilgotnym siedlisku. Na glebach słabych, piaszczystych, wyrasta na krzew lub niskie drzewo. Do mniejszych ogrodów warto zastosować czeremchę wirginijską odmiany ‚Shubert’ , której jasnozielone liście z czasem ciemnieją i stają się wiśniowopurpurowe. Jest też bardziej tolerancyjna co do siedliska. Wiosną czeremcha obsypana jest białymi, pachnącymi kwiatami, a wrzesień to czas, gdy dojrzewają jej owoce. Mało kto wie, że jej owoce nie tylko są jadalne, ale też smaczne i pełne cennych właściwości – zawierają między innymi mnóstwo antyoksydantów: witaminę C, rutynę, antocyjany. Syrop z owoców działa przeciwkaszlowo, napary z liści, gałęzi i korzenia mają zastosowania przeciwbakteryjne. Z owoców można robić soki, dżemy i galaretki, a także suszyć i dodawać herbaty. Czeremchówka, obok dereniówki, to moja ulubiona nalewka.

Czeremchówka

1 kg owoców

0,4 kg cukru

0,5 l spirytusu

0,25 l wódki

Owoce przebrać, usunąć wszystkie nadpsute i nadgniłe. Można zostawić owoce mniej dojrzałe, jeszcze czerwone, ale bez przesady.

Posegregowane i umyte owoce czeremchy wsypać do słoja i zasypać cukrem. Po kilku dniach (w żadnym wypadku nie dłużej niż po tygodniu) zlać sok, a owoce zalać na kilka dni wódką. Słodką już wódkę zlać po czterech dniach.

Sok, wyjdzie około litra, wymieszać ze spirytusem. Powstaje bardzo wytrawny nastaw. Można go w dowolnej proporcji mieszać z tym słodkim. Oba połączone płyny wlać do butelek i zostawić na pół roku w ciemnym i chłodnym miejscu.

Sok z czeremchy

1kg owoców czeremchy

1kg cukru (lub mniej, wg uznania)

sok z 1 cytryny

Czeremchę umyć, wrzucić do garnka i zalałać w dużym garnku wodą do pełna (tak żeby zakrywała owoce). Dodać część cukru. Wszystko doprowadzić do wrzenia i odstawić na noc. Na drugi dzień ew. dosłodzić i dodać sok z cytryny. Podgrzać. Odcedzić owoce. Sok zagotować i gorący przelać do słoiczków, odwrócić, żeby zassało zakrętkę.

Autorka: arch. krajobrazu Violetta Tatarowska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *