Czas skończyć tę szkołę…

W dniu 12 grudnia 2017 r. w Centrum Edukacji i Sportu w Mysiadle odbyło się spotkanie zainicjowane przez Radę Rodziców z Wójt Gminy Lesznowola panią Marią Jolantą Batycką-Wąsik i urzędnikami związanych z inwestycjami i edukacją. Spotkanie poświęcono kwestii planowanych przez gminę inwestycji oświatowych dotyczących rozbudowy Szkoły Podstawowej w Nowej Iwicznej i budowy Szkoły Podstawowej w Zamieniu. Nie zabrakło wielu pytań rodziców o możliwy termin budowy II etapu Centrum Edukacji i Spotu w Mysiadle…

Dlaczego Nowa Iwiczna, a nie Mysiadło?
Coraz głośniej słychać zniecierpliwienie rodziców dzieci uczęszczających do Centrum Edukacji i Sportu w Mysiadle z powodu braku realizacji II etapu szkoły, a co gorsze ta inwestycja nie jest nawet wpisana w Wieloletniej Prognozie Finansowej gminy Lesznowola na kolejne lata. Rodzice mówią — Czas skończyć, tę szkołę… A wójt gminy prosi o cierpliwość. – Bardzo proszę Państwa o cierpliwość. Nie będę Państwu obiecywała i deklarowała czegoś, co okaże się jutro nieaktualne. Staram się być osobą odpowiedzialną i uczciwie Państwu o tym mówię, jaka jest sytuacja i czemu takie decyzje, a nie inne zapadły — mówiła na spotkaniu wójt.
Przyjrzyjmy się dokładnie tym decyzjom. Po pierwsze jest to rozbudowa Szkoły Podstawowej w Nowej Iwicznej o nowe skrzydło, w którym będzie: hala sportowa, kuchnia z jadalnią, a także nowe sale dydaktyczne. Całość inwestycji powinna zamknąć się w kwocie około 12-13 mln zł. Kolejnym pomysłem na rozładowanie problemów edukacyjnych w gminie Lesznowola ma być budowa od podstaw nowej Szkoły Podstawowej w Zamieniu. To tutaj miałyby się uczyć dzieci ze Zgorzały i Zamienia. Ten manewr ma odciążyć Centrum Edukacji i Sportu w Mysiadle. – Jeżeli powstanie szkoła w Zamieniu, to szkoła w Mysiadle będzie miała zupełnie inną lepszą sytuację, która pozwoli doczekać w nieco lepszych warunkach, niż dzisiaj, na budowę drugiego etapu — podkreśliła wójt. O odciążeniu placówki, także mówiła dyrektor Centrum Edukacji i Sportu w Mysiadle pani Monika Rutkowska — Obecnie w CEiS Mysiadło uczy się około 150 dzieci ze Zgorzały i Zamienia, które są w naszym obwodzie szkolnym — wyliczyła dyrektor. Według optymistycznych szacunków, które na spotkaniu prezentowała wójt gminy i jej urzędnicy, wynika, że: w roku szkolnym 2019/2020 dzieci z terenu Zgorzały i Zamienia miałyby już chodzić do nowo wybudowanej Szkoły Podstawowej w Zamieniu. To miałoby odciążyć Centrum Edukacji i Sportu w Mysiadle poprzez zmniejszenie obwodu szkoły, a tym samym mniejszą liczbę dzieci pozostająca w tym obwodzie. – Z danych demograficznych, z danych urbanistycznych jednoznacznie wynika, że Nowa Iwiczna i Zamienie rozwiążą nam problem do czasu podjęcia decyzji i wygenerowania środków finansowych na dokończenie CEiS w Mysiadle. To nastąpi, bo nie ma tutaj alternatywy — argumentowała wójt. Rodzice podjętymi decyzjami przez lesznowolski samorząd zadowoleni nie są… – Patrzę z potrzeby mojej dwójki dzieci, które tutaj chodzą. Przez najbliższe trzy lata szkoła nie będzie w żaden sposób rozbudowywana, bo zależy to od innych projektów, które się jednocześnie toczą. Jednym słowem 2020 jest najbardziej optymistycznym. Przy czym, jeśli żaden z tych projektów się nie opóźni — mówiła mama dwójki uczniów.

Pomysł wcale nie nowy, ale już opóźniony…
Rozbudowa Szkoły Podstawowej w Nowej Iwicznej i budowa szkoły w Zamieniu nie są wcale nowym pomysłem… Przypomnijmy, że dokładnie 1,5 roku temu była prezentowana dokładnie taka sama wizja rozwoju bazy dydaktyczno-edukacyjnej w gminie Lesznowola na spotkaniu z Radą Rodziców Szkoły Podstawowej w Nowej Iwicznej. Jakie wówczas przedstawiono ramy przedsięwzięcia polegającego na rozbudowie Szkoły Podstawowej w Nowej Iwicznej?: „Według ostrożnych szacunków na dzień 1 lipca 2017 r. planowane jest pozyskanie pozwolenia na budowę. Trzykondygnacyjny gmach szkoły miałaby powstać w 18 miesięcy i być już w trakcie budowy w drugiej połówce 2017 r.”. Wiemy już, że te plany dotyczące rozbudowy Szkoły Podstawowej w Nowej Iwicznej mają spore opóźnienie. Co tylko potwierdziła wypowiedź wójt gminy na spotkaniu z Radą Rodziców w Mysiadle. – Jeżeli byśmy rozpoczęli budowę w 2018 r., to zakończenie inwestycji jest możliwe w 2019. – zapewniała na spotkaniu wójt.

Trzyletni plan inwestycyjny
Przed gminą Lesznowola olbrzymi trzyletni plan inwestycji w bazę dydaktyczno-inwestycyjną. Czy uda się go w pełni zrealizować? Dzisiaj trudno jednoznacznie odpowiedzieć na tak postawione pytanie… Wiele będzie zależało od możliwości finansowych gminy Lesznowola w kolejnych latach budżetowych.

Autor: Kamil Myszyński

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *