Bezkolizyjny przejazd

Od kiedy w Nowej Iwicznej uruchomiono nowe rogatki ze szlabanem w ciągu ul. Krasickiego, znacząco wzrosły korki w porannym i wieczornym szczycie komunikacyjnym. Wielu mieszkańców Nowej Iwicznej, Nowej Woli i Zgorzały prosiło o rozwiązanie tej trudnej sytuacji. Nie brakowało wśród kierowców komentarzy, że postój na przejeździe potrafi trwać nawet do 20 minut. Bo akurat w tym czasie szlaban na nowych rogatkach był opuszczany aż trzykrotnie. Stąd powstała inicjatywa Starostwa Powiatowego w Piasecznie, które przygotowało koncepcję budowy bezkolizyjnego skrzyżowania w ciągu ul. Krasickiego w Nowej Iwicznej.

Projekt budowy
Przygotowany przez Starostwo Powiatowe projekt zakłada budowę podziemnego bezkolizyjnego przejazdu. W tunelu znajdzie się: nie tylko 8-metrowa jezdnia, ale także ciąg pieszo – rowerowy. Ścieżka rowerowa ma mieć szerokość wynoszącą – 3,15 metra, a ciąg pieszy ma być trochę mniejszy, bo jego szerokość wyniesie – 2,45 metra. Co ważne i bardzo istotne dla mieszkańców domów jednorodzinnych usytuowanych tuż przy przejeździe kolejowym w Nowej Iwicznej, przygotowana koncepcja nie zakłada budowy wysokich na 5 metrów ekranów dźwiękochłonnych. Obecnie nie ma możliwości podania terminów rozpoczęcia i zakończenia budowy bezkolizyjnego skrzyżowania. Przedstawiona przez Starostwo koncepcja, będzie teraz oceniana w ramach projektu pn. „Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniach linii kolejowych z drogami – etap III”, który prowadzi PKP PLK S.A. Po uzyskaniu pozytywnej oceny, konieczne będzie sporządzenie kompleksowej dokumentacji projektowej, na podstawie której zostanie uzyskana decyzja zezwalająca na prowadzenie robót. – Ze względu na istniejące warunki terenowe, na obecnym etapie przewidujemy, że zasadny w proponowanej lokalizacji byłby obiekt pod torami kolejowymi – czytamy w piśmie skierowanym do naszej redakcji ze Starostwa Powiatowego w Piasecznie. Aktualnie projekt jest opiniowany przez PKP PLK S.A. Tę informację potwierdza zespół prasowy PKP PLK S.A. – Starostwo Powiatowe w Piasecznie przesłało do PLK koncepcję programowo – przestrzenną dotyczącą budowy bezkolizyjnego przejazdu kolejowo-drogowego w Nowej Iwicznej. Koncepcja będzie przeanalizowana, co pozwoli na ostateczny wybór zadań do projektu spośród zgłoszonych przez samorządy inicjatyw w ramach dostępnych środków finansowych. Współpraca z zakwalifikowanymi do projektu samorządami zostanie sformalizowana w postaci porozumienia – informował Karol Jakubowski z zespołu prasowego PKP PLK S.A. Przypomnijmy, że realizacja wybranych przedsięwzięć planowana jest do końca 2021 roku. Inwestycje mają być finansowane ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

90 pociągów
Kierowcom stojącym w porannych i wieczornych korkach na przejeździe kolejowym w Nowej Iwicznej pozostaje mieć nadzieję, że koncepcja budowy bezkolizyjnego skrzyżowania w ciągu ul. Krasickiego, zostanie zakwalifikowana do projektu pn. „Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniach linii kolejowych z drogami – etap III”. Jak jest to ważne? Pokazują to dane PKP PLK S.A. dotyczące ilości pociągów, które codziennie przejeżdżają przez przejazd kolejowy w Nowej Iwicznej. W godzinach od 6:00 do 24:00 jest to około 90 pociągów.

Widok tunelu z jezdnami i ciągiem pieszo rowerowym 300x250 - Bezkolizyjny przejazd
Przekrój konstrukcyjny tunelu Nowa Iwiczna 300x202 - Bezkolizyjny przejazd
 
Autor: Kamil Myszyński

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *