Anna Kamińska i Patryk Durski – Teatr Tańca 5dm3

Absolwenci Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie, Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu. Duet zdobył I miejsce na konkursie choreograficznym „Source of the dance” w ramach festiwalu Scena Otwarta 2016 w Tarnowie. Uczestnicy Off-spring Festivalu w Piasecznie.

Co zaprezentowaliście na Off-spring Festivalu?

5dm3 to krótka opowieść o dynamicznie konstruowanej sieci w relacji, jaka zachodzi podczas spotkania dwojga ludzi – mężczyzny i kobiety. Etiuda jest efektem poszukiwania komunikacji poprzez ciało w tańcu, niewerbalnej wymiany zdań, myśli i energii. Razem ćwiczymy i tańczymy w duecie już od trzech lat. Dlaczego to robimy? Taniec nas rozwija. W obecnym momencie jesteśmy na etapie poszukiwań swojej estetyki, języka scenicznego i wydaje nam się, że zmierzamy w dobrym kierunku.

Skąd zainteresowanie tańcem współczesnym?

To bardzo długa historia. Tańczymy już od dawna, ale spotkaliśmy się na Wydziale Teatru Tańca w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Bytomiu. Wykształcenie, jakie tam otrzymaliśmy, w dużym stopniu wpłynęło na nasze myślenie o tańcu i teatrze, ale też zainspirowało do tworzenia.

Jakie macie plany na swoją przyszłość?

Staramy się prezentować na festiwalach. Szukamy możliwości, aby tworzyć nowe rzeczy, co w Polsce niestety łatwe nie jest… Trzeba szukać pieniędzy, starać się o granty albo system rezydencyjny. W kraju jest niewiele zespołów, w których moglibyśmy starać się o zatrudnienie. Zresztą, więcej satysfakcji przynosi nam tworzenie własnych projektów i w tę stronę pragniemy się rozwijać.

Jak odebraliście Off-spring Festival w Piasecznie?

Na początku publiczność wolno się zbierała, ale jak już zaczęliśmy tańczyć, to sukcesywnie przybywało zainteresowanych. Byliśmy tym pozytywnie zaskoczeni. Z naszej perspektywy to bardzo ciekawa inicjatywa z bogatym i wartościowym programem.

Autor: Kamil Myszyński

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *