Amelanchier – Świdośliwa

W ostatnim czasie świdośliwy coraz częściej pojawiają się w naszych ogrodach, choć jeszcze niedawno była to jedna z roślin mało znanych w Polsce.

Najbardziej powszechna jest świdośliwa kanadyjska — Amelanchier canadensis. Jest to niskie drzewo — max. 5 metrów wysokości, często też spotykane w formie krzewiastej. Świdośliwa lamarcka (Amelanchier lamarckii) to krzew lub drzewo o wysokości do 7 metrów, bardzo rozłożyste i szerokie. Do wyboru mamy także rzadziej spotykane: świdośliwę olcholistną (Amelanchier alnifolia) – do 3m wys.oraz świdośliwę jajowatą (Amelanchier ovalis) – do 2 m wysokości, niestety jej owoce nie są zbyt smaczne. Pięknie kwitną na biało, jesienią liście przebarwiają się na czerwono. Czarne owoce w smaku mogą przypominać trochę borówkę amerykańską, są jednak o wiele bogatsze w witaminy, zwłaszcza te z grupy B, magnez i potas. Co więcej, to naprawdę wartościowe źródło wapnia i żelaza. Spożywa się je świeże lub w postaci przetworów, dżemów, konfitur, galaretek, powideł, soków, kompotów, nalewek czy wina.

Dżem z owoców świdośliwy:
600 g owoców świdośliwy,
450 g cukru,
sok i skórka otarta z 1 cytryny.

Umyte owoce świdośliwy wrzucić do płaskiego garnka i podgrzewać na małym ogniu, aż zaczną puszczać sok. Dodać cukier, sok i skórkę z cytryny. Nadal podgrzewać, mieszając od czasu do czasu, aby cukier rozpuścił się. Gotować około 20 minut na małym ogniu. Kiedy dżem ostygnie, sprawdzić jego gęstość — jeżeli jest odpowiednia — doprowadzić dżem do wrzenia i przełożyć do wyparzonych słoików. Jeżeli dżem jest zbyt rzadki, gotować kolejne 15 minut, po czym przełożyć do słoików.
Pasteryzować słoiki z dżemem około 10 minut.

Nalewka z owoców świdośliwy
Składniki:
1 kg świeżych owoców świdośliwy
0,5 l spirytusu
0,5 l wódki
0,5-0,75 kg cukru,
sok z 1 cytryny.

Owoce oczyścić, opłukać, odsączyć i zalać pomieszanym alkoholem, dodać sok z cytryny i odstawiać na 6 tygodni do macerowania. Po tym czasie nalewkę zlać, a owoce zasypać cukrem. Po tygodniu uzyskany syrop wymieszać z nalewką przecedzić przez gazę i rozlać do butelek. Odstawić na pół roku.

arch. krajobrazu Violetta Tatarowska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *