A za piły złapali nasi sąsiedzi…

Mimo rozpoczęcia okresu lęgowego ptaków, w dniach 1-2 marca br. na terenie miejscowości Stefanowo trwała wycinka drzew na prywatnych posesjach.

Alarm w tej sprawie podnieśli mieszkańcy – Nie wiem, czy Państwo zauważyliście, ale wyrąb drzew idzie jak po maśle w tempie zawrotnym i zintensyfikował się od wczoraj (przynajmniej u nas), czyli od dnia, kiedy zaczął się okres lęgowy ptaków. Gmina jest bezradna wobec nowej ustawy o ochronie środowiska. „Jedynie Policja w przypadku braku Straży Miejskiej jest władna sprawdzić i ewentualnie ukarać drwali wycinających drzewa” – pisała zaniepokojona mieszkanka Stefanowa. Jednak to nie była jedyna reakcja dotycząca wycinki w Stefanowie – „Bardzo to smutne, zwłaszcza w kontekście informacji o smogu. Nie wiem, kto tam wycina, ale robi to już któryś z kolei dzień. To są wysokie drzewa, które przysłaniały nam widok Kamisa, a synek dziś rano jedząc śniadanie – mamusiu tam właśnie upadło jakieś drzewo…przyjrzeliśmy się i padło następne i następne” – dodała poruszona całą sytuacją mieszkanka Stefanowa. Mieszkańcy wobec wycinki drzew nie pozostali obojętni, tylko zawiadomili o całej sytuacji Komisariat Policji w Lesznowoli i Urząd Gminy Lesznowola. Przedstawiciele Gminy, Policji, a także Sołectwa Stefanowo przeprowadzili wizję lokalną działek, na których dokonano wycinki drzew. Mieszkańcy mają nadzieję, że podjęte przez społeczność lokalną działania, skutecznie odstraszą kolejnych „drwali”, którzy w okresie lęgowym ptaków będą podejmowali dalszą wycinkę drzew. Warto przypomnieć, że zakaz wycinki drzew w Polsce obowiązuje od 1 marca do 15 października br. W tym szczególnym czasie nikt nie może wyciąć drzewa, na którym bytują ptaki, bez uzyskania odpowiedniego zezwolenia z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Dotyczy to zarówno terenów chronionych, jak i prywatnych posesji. Jeżeli dojdzie do wycinki drzewa, na którym mieszkają ptaki, to przeprowadzającym pracę osobom grozi nawet areszt i do 5 tysięcy złotych grzywny. Trwający okres ochronny to dobry czas na wypracowanie nowych przepisów dotyczących wycinki drzew i krzewów. Zmiany w tym względzie zapowiedział już w dniu 20 lutego 2017 r. prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński – Przepisy dotyczące wycinki drzew na prywatnych posesjach będą zmienione – zadeklarował prezes. Wielu mieszkańców i aktywistów liczy na zmianę przepisów w tym względzie.

W Polsce z roku na rok rośnie świadomość ekologiczna. Wielu mieszkańców coraz bardziej ceni przyrodę i środowisko naturalne. Dlatego tak trudno jest im pogodzić się z liberalizacją przepisów dotyczących wycinki drzew i krzewów…Warto w tym miejscu zacytować dziennikarza Jerzego Drobnika – Ludzkość jest drze­wem, a ludzie są liśćmi. Drze­wo trwa i rośnie, cho­ciaż liście opadają. Zastanówmy się jakie dziedzictwo przyrodnicze zostawimy kolejny pokoleniom, kiedy nas już na tym świecie zabraknie…

Autor: Kamil Myszyński

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *