70 urodziny

13 listopada 2018 roku, swoje 70 urodziny obchodziła Biblioteka Publiczna im. Danuty Orłowskiej w Zalesiu Dolnym. Po latach tułaczki, po pięciu różnych lokalach, biblioteka znalazła swój piękny nowy dom przy Szkole Podstawowej nr 2 im. Ewy Krauze, a także nowe grono czytelników.
 
Wspomnień czar – 1948 rok
Biblioteka powstaje 70 lat temu ze społecznej, oddolnej inicjatywy, do której należeli: Ewa Krauze, wieloletnia pedagog i inicjatorka budowy Szkoły Podstawowej nr 2, pierwsza jej dyrektor, prof. Wacław Borowy, pisarz i historyk literatury, Wanda Dąbrowska, bibliotekarka, działaczka oświatowa (szwagierka Marii Dąbrowskiej) i Państwo Radwanowie. – Ten społeczny ruch zainicjował powstanie biblioteki – przypominała tamte wydarzenia Grażyna Baniewicz-Orłowska, kierownik filii Biblioteki Publicznej im. Danuty Orłowskiej w Zalesiu Dolnym.

100 3234 mała 300x225 - 70 urodziny

Okrągła rocznica, 70 lat minęło – 2018 rok
Uroczyste obchody 70-lecia Biblioteki w Zalesiu Dolnym rozpoczęły się o godz. 11:00 od rozstrzygnięciu konkursu plastyczno-literackiego dla najmłodszych na wyjątkową kartę urodzinową dla Biblioteki. Kolorowe rysunki zostały wystawione na sztalugach i każdy z gości, odwiedzający bibliotekę w tym uroczystym dniu, mógł je oglądać. Ci trochę starsi, również zaprezentowali swoje wyjątkowe prace. „Moje Zalesie” to tytuł wystawy, którą specjalnie na tę okazję przygotował fotograf Tadeusz Tyszka. Oficjalne uroczystości, rozpoczęły się o godz. 17:30 od powitania gości i koncertu gitarowego Marka Baczyńskiego. A zakończyły spotkaniem autorskim z Mariolą Pryzwan, autorką książki pt. „Opowieści o Annie Jantar”.

100 3239 mała 300x225 - 70 urodziny

Rośnie zainteresowanie książkami
To, co jest najpiękniejsze, że Bibliotece Publicznej im. Danuty Orłowskiej w Zalesiu Dolnym, stale przybywa czytelników, którzy wypożyczają książki i biorą aktywny udział w życiu biblioteki. – Od roku mamy ogromny wzrost czytelnictwa w naszej bibliotece. Staramy się nadążać za czasem i mamy coraz lepszą i nowocześniejszą ofertę dla naszych czytelników – mówiła Grażyna Baniewicz-Orłowska. Już w przyszłym tygodniu rusza projekt aktywizacji dla licealistów, są animacje dla najmłodszych. Jest dobra współpraca z Warsztatami Terapii Zajęciowej. Są wystawy, wernisaże, spotkania świąteczne… Życie kulturalne kwitnie w Zalesiu Dolnym i w tym miejscu należy życzyć kolejnych 70 lat dla najstarszej filii Biblioteki Publicznej w Piasecznie.
 
Autor: Kamil Myszyński

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *