3 x 7 =21

Ciągłe zmiany ordynacji wyborczej
Co cztery lata w Polsce zmieniana jest ordynacja wyborcza przez kolejne rządy. Warto w tym miejscu przypomnieć, że w wyborach samorządowych w 2014 roku obowiązywały jednomandatowe okręgi wyborcze. W tamtych wyborach Gmina Lesznowola została podzielona przez Radę Gminy na 21 okręgów wyborczych. Mandat z każdego okręgu zyskiwał jeden kandydat z największym poparciem wyborczym. Niestety JOW-y jeszcze bardziej scementowały scenę samorządową w Lesznowoli. KWW M.J. Batyckiej-Wąsik, który od wielu lat rządzi gminą, dzięki jednomandatowym okręgom wyborczym zyskał kolejne 8 mandatów… W wyborach samorządowych w 2010 roku komitet wójtowej miał 9 mandatów, a 6 przypadło tzw. komitetom niezależnym. Warto w tym miejscu przypomnieć, że wyborach samorządowych w 2010 roku do obsadzenia było tylko 15 miejsc w Radzie Gminy Lesznowola. Ale już w wyborach samorządowych w 2014 roku, liczba mandatów wzrosła do 21 miejsc. Wszystko było spowodowane dużym wzrostem ilości mieszkańców gminy. W ostatnich wyborach samorządowych z 2014 roku komitet Marii Jolanty Batyckiej-Wąsik zyskał, aż 17 mandatów, tylko 4 przypadły tzw. komitetom niezależnym.

Wybory samorządowe 2018
W nadchodzących wyborach samorządowych w gminie Lesznowola będą tylko trzy siedmiomandatowe okręgi wyborcze. – Proponuje się podział gminy Lesznowola na trzy okręgi wyborcze. Każdy z nich po siedem mandatów.
Okręg nr 1: Mysiadło, Nowa Iwiczna,
Okręg nr 2: Zamienie, Zgorzała, Nowa Wola, Stara Iwiczna, Łoziska, Jazgarzewszczyzna, Podolszyn, Janczewice, Lesznowola, Kolonia Lesznowola, Wilcza Góra, Władysławów.
Okręg nr 3: Magdalenka, Łazy, Łazy II, Marysin, Wólka Kosowska, Kosów, Jabłonowo, Kolonia Warszawska, Stefanowo, Mroków, Stachowo, Kolonia Mrokowska, Wola Mrokowska, Warszawianka, Garbatka, Jastrzębiec — prezentowała uchwałę na sesji Rady Gminy Lesznowola, sekretarz gminy Mariola Uczkiewicz-Kampczyk.
Wszystkie merytoryczne komisje gminy Lesznowola pozytywnie zaopiniowały propozycję nowego podziału gminy na okręgi wyborcze. To samo zrobiła Rada Gminy Lesznowola, która jednomyślnie przegłosowała projekt rzeczonej uchwały.

Nowa ordynacja = zmiana?
Powrót do wyborów proporcjonalnych w gminie Lesznowola to duża szansa na zaistnienie tzw. komitetów niezależnych. Już wybory samorządowe w 2010 roku, pokazały, że w Radzie Gminy Lesznowola blisko 40% głosów przypadło tzw. opozycji. Niestety jednomandatowe okręgi wyborcze zachwiały ten pozytywny trend i obóz rządzący gminą, zyskał w wyborach samorządowych w 2014 roku, ponad 80% głosów w Radzie Gminy Lesznowola. Co oceniając z perspektywy czasu, nie przyniosło większych korzyści mieszkańcom gminy… Właściwie w ciągu ostatnich czterech lat nie istniały takie słowa jak: spór, wymiana zdań, polemika, swary, rozbieżności… Wszyscy radni byli zgodni, a pani wójt za każdym razem dziękował radzie za wspaniałą pracę, zrozumienie i wsparcie. Problem tylko, w tym, że bez tych wspomnianych wszystkich słów, trudno jest mówić o demokracji… Bo w demokracji spór, odrębne zdanie jest na wagę złota, bo buduje lepsze i mądrzejsze rozwiązania dla danej wspólnoty. Tego nie wątpliwie przez te ostatnie cztery lata zabrakło… Jedynie mieszkańcy naszej gminy potrafili skutecznie interweniować w swoich sprawach. I chwała im za to, bo nie zawsze mogli liczyć na przychylność władz samorządowych, czy też samym radnych…
Przed nami ostatnie miesiące obecnej kadencji samorządowej, a później okres kampanii wyborczej, w którym powinniśmy realnie ocenić działania, które podejmowała Rada Gminy Lesznowola przez ostatnie cztery lata. Już dzisiaj warto zadać sobie pytanie: Czy to był dobry czas dla naszej wspólnoty samorządowej?

Autor: Kamil Myszyński

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *